Як у Івано-Франківську бюджет 2018 приймали?

Бюджетний процес на 2018 рік можна вважати завершеним. Та насправді він не припиняється ніколи. Нелегко знайти сесію міської ради, на якій би не вносилися зміни у бюджет. Та все ж фінансова епопея власне з самим прийняттям добігла кінця. І Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети» вже встигло проаналізувати ці процеси, зробити висновки і навіть скласти рейтинг найпрозоріших у цьому плані міст.

Івано-Франківськ отримав 12 балів із 20 можливих і опинився у нижній частині списку поряд з Ужгородом і Сєверодонецьком. Це означає, що у місті середній рівень прозорості, участі та дотримання вимог законодавства у формування бюджету міста на 2018 рік. Результат не з найгірших, та ще є, куди прагнути. Отож про все по порядку.

Івано-Франківськ із тих міст, де було анонсовано засідання депутатської комісії, на якому обговорювався проект рішення про місцевий бюджет. Крім того міська влада вклалася в терміни  і провела сесію, на якій було прийнято рішення про затвердження бюджету на 2108 рік до 25 грудня. Щоправда спізнились із оприлюдненням проекту про міський бюджет перед розглядом на сесії міської ради (за законом проект має бути опублікований за 20 днів до вирішальної сесії та ще й у повному обсязі: пояснювальна записка, пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проекту відповідного бюджету, прогноз місцевого бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди, перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період, інформація про хід виконання поточного бюджету). Мабуть, це спізнення і вплинуло на наступний критерій, тож у зв’язку із запізнілим обнародуванням проекту, консультації з громадськістю щодо нього не проводились. Також до мінусів можна віднести відсутність аудіо чи відеозапису пленарного засідання сесії на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради. Цьогоріч так «згрішило» лише 6 міст, включно з нашим. Не дотрималися в Івано-Франківську і термінів бюджетних слухань та не оприлюднили звіт про враховані та невраховані пропозиції громадян до проекту рішення про бюджет.

Бюджетний процес – штука далеко не проста. Спочатку треба все розпланувати і скласти той-таки бюджет, за яким житиме ціле місто протягом наступного року. Потім все придумане, розплановане і написане треба прискіпливо розглянути на предмет наявності нестиковок, містечкових «зрад» і вселенської несправделивості. Привівши все до майже ідеального вигляду, вимучений бюджет затверджують.  І часто-густо не без розбіжностей у поглядах. Та й на цьому ще не все. Після планування, затвердження та використання розписаних на всі потреби коштів, потрібно ще й прозвітувати про те, куди і в якому обсязі розійшлися гроші громади. Тож, як бачимо, Івано-Франківську ще є над чим працювати для покращення бюджетного процесу.

Поширити у соціальних мережах