Звіт про проведення щомісячних прийомів громадян депутатами Івано-Франківської міської ради VIII скликання у перших півроку повноважень

ВИСНОВКИ

Усі 42 депутати Івано-Франківської міської ради оприлюднили на сайті ради графіки своїх особистих прийомів громадян. Представникам ГО “Центр Політичних Студій” вдалось перевірити і підтвердити достовірність усієї наданої інформації про щомісячний депутатський прийом – усі дати, час та місця проведення прийому громадян актуальні. Більшість депутатів міської ради проводить прийом громадян особисто. Лише один депутат ради був відсутній в зазначений на сайті міськради час прийому – Микола Ковальчук з ЄС був відсутній через те, що захворів на COVID-19. У двох депутатських приймальнях прийом громадян проводили помічники депутатів – це приймальні Андрія Грималюка з ВО “Свобода” та Степана Руднянина з “ЄС”. Голова фракції ВО “Свобода” Роман Онуфріїв особистий прийом громадян не проводить, звернення можна передати через партійний офіс. 

Усі інформація про місце, час і дати прийомів громадян оприлюднена в особистих профайлах депутатів Івано-Франківської міської ради. Окрім того, у профайлах депутатів на сайті міськради містяться номери телефонів, емейли та посилання на сторінки у Facebook депутатів. Оголошення про депутатські прийоми оприлюднюються на сайті ради. Партії не публікують таких оголошень на своїх сайтах, проте ВО “Свобода” та ЄС поширюють інформацію про майбутні прийоми (за кілька днів до нього) на своїх сторінках у соціальній мережі Facebook. 40 депутатів міськради мають персональні або публічні сторінки у цій соцмережі, через які інформують виборців про майбутні прийоми громадян, звітують про роботу та спілкуються з виборцями. Комунікацію через Facebook не ведуть лише Микола Ковальчук з ЄС та Роман Онуфріїв зі “Свободи”. 

39 депутатів Івано-Франківської міськради проводять прийом громадян один раз на місяць, у будні дні, переважно під завершення робочого дня, або після його завершення. Наталія Татумірак та Маріанна Смаль з ВО “Свобода” прийом громадян проводять двічі на місяць. Роман Онуфріїв з “Свободи” прийом громадян не проводить. 

19 депутатів міськради проводять прийоми у освітніх закладах, 9 – у партійних приймальнях, 7 у закладах культури, 3 – у ЦНАПах та сільських радах, двоє – в ОСББ та ще двоє депутатів обладнали окремі приймальні. Проте жодна приймальня не промаркована окремим вивісками.

3 депутатки міської ради здійснюють прийом громадян на своєму робочому місці, проте усі троє проводять прийоми по завершенні свого робочого часу. 

В середньому на прийом до депутата міськради приходить від 5 до 10 виборців. Найчастіше до депутатів звертаються за матеріальною допомогою, з проблемами ЖКГ – ремонтом мереж у будинках, участь у проєктах співфінансування щодо утеплення будинків, заміни вікон у під’їздах тощо, щодо створення ОСББ, перехід на індивідуальне опалення, благоустрій дворів та ремонтом доріг місцевого значення. Також звертаються щодо допомоги в облаштуванні класів у школах, закупівлю обладнання у дитячі садки чи для закладів позашкільної освіти. 

З 26 лютого по 16 квітня Івано-Франківськ знаходився у “червоній” карантинній зоні.Обмеження торкнулись і проведення депутатських прийомів – міськрада заборонила проводити їх у режимі офлайн та сприяла у переведенні їх на режим онлайн. На сайті міськради з’являлись оголошення про те, як можна контактувати з депутатами в період локдауну – були посилання на профайли депутатів, де розміщені їх (або помічників) емейли, номери телефонів та посилання на сторінки у Facebook. Саме такими методами пропонували мешканцям комунікувати у депутатами – надсилаючи їм звернення та пропозиції, комунікуючи телефоном та через соцмережі. Відповідні оголошення були розміщені на офіційній сторінці міськради у Facebook, партійних сторінках ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина” та ЄС а також на сторінках депутатів.

Двоє депутатів міськради від партії ЄС проводили прийом громадян у прямому ефірі на публічних сторінках у Facebook – це робили Юрій Лозяк та Мар’яна Вершиніна. Механіка таких прийомів виглядала наступним чином: за кілька днів до онлайн-прийому робились пости на сторінках, де можна було залишити звернення у коментарях, потім депутати виходили у прямий ефір та відповідали на питання мешканців. 

Розділ 1 Оприлюднення відомостей про прийом громадян 

На сайті Івано-Франківської міської ради для депутатів 8-го скликання оновили профайли – у кожному з цих профайлів розмістили наступну інформацію: дату народження, освіта, громадянство, місце роботи, партійність депутата, номер округу та його межі, місце та час прийому, партію, фракцію, яку представляє депутат, адресу офісу партійної приймальні, комісію, в якій працює депутат, посилання на його декларації, посилання на його сторінку у соціальній мережі Facebook, електронну адресу, телефон, посилання на депутатські запити, посилання на звіти та дані про помічників.

У всіх 42-х депутатських профайлах розміщено інформацію про його щомісячні прийоми – місце проведення, дату та час. В результаті перевірки депутатських приймалень вдалось встановити відповідність вказаної інформації – усі депутати вказали дійсні, правдиві дані.

Голова фракції ВО “Свобода” у міськраді Роман Онуфріїв єдиний депутат, що не здійснює фактичний прийом громадян та не має його сталого графіку. На прийом до нього можна записатись у громадській приймальні партії “Свобода”. Таким чином депутат здійснює прийом уже третю каденцію поспіль – проте на його прийом координаторам “Атестації депутатів місцевих рад” в Івано-Франківську не вдалось жодного разу потрапити. 

Розділ 2 Інформування про здійснення прийому

На сайті Івано-Франківської міської ради в особистих профайлах депутатів розміщено інформацію про місце, графік і час проведення щомісячних прийомів громадян. Також у місті діє загальноміський депутатський прийом – щочетрверга о 15:00 в кімнаті депутата (приміщення секретаріату міськради) депутати ради приймають громадян, графік чергування депутатів складає секретаріат ради таким чином, що в один тиждень приймає один депутат. Щотижня на сайті ради оприлюднюють повідомлення про те, хто з депутатів проводитиме прийом громадян. 

На партійних сайтах жодна з партій, що представлена у Івано-Франківській міськраді (ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина” та ЄС) інформації про місце, графік і час прийому не оприлюднювала.

Інформація про щомісячний прийом громадян та звіти про його проведення прийомів депутатів з “Свободи” публікується щомісяця у Facebook групі “Команда Марцінківа”. Інформація репоститься на публічні сторінки депутатів фракції. Слід зазначити, що кожен із депутатів фракції ВО “Свобода”, окрім голови цієї фракції Романа Онуфріїва, сворив персональну сторінку на Facebook та інформує через неї мешканців про свою діяльність, в тому числі і про майбутні прийоми громадян і звіти про ті прийоми, що вже відбулись. 


Депутати з фракції ЄС теж використовують такий підхід: публікують інформацію на Facebook – сторінці “Європейська Солідарність Івано-Франківськ” та поширюють на власні сторінки у Facebook. Як і депутати – “свободівці”, представники фракції ЄС також мають створені персональні публічні Facebook – сторінки та публікують там інформацію про майбутні прийоми громадян. Роблять такі оголошення усі депутати фракції щомісяця за кілька днів до прийому. 

4 депутати з фракції ВО “Батьківщина” інформують про прийом громадян лише на сайті міськради. Інформацію про майбутні прийоми громадян на сторінка у Facebook розміщують лише Стефан Магас та Оксана Іванюк. Василь Ревчук та Руслан Терешко інформують про свої прийоми лише через сайт міської ради і, зрідка (раз на квартал) на власних сторінках у соціальній мережі. 

Власних публічних або персональних сторінок у соціальні мережі Facebook для комунікації з виборцями та їх інформування про депутатські прийоми не ведуть двоє депутатів: Микола Ковальчук (ЄС) та Роман Онуфіїв (ВО “Свобода”). Усі решту 40 депутатів ради мають власні та публічні сторінки, на яких повідомляють мешканців про прийоми громадян з певною періодичністю (раз на місяць, раз на квартал) та інформують мешканців про свою роботу. 

Також перед першим прийомом громадян у новій каденції міської ради (грудень 2020) депутати з ВО “Свобода”, ЄС та ВО “Батьківщина” провели поклейку повідомлень про депутатські прийоми на дошках оголошень у межах своїх округів – таку інформацію вдалось встановити під час перевірки приймалень.

Розділ 3 здійснення прийому громадян

Протягом лютого-березня 2021 року представники ГО “Центр Політичних Студій” провели перевірку здійснення прийомів громадян депутатами Івано-Франківської міської ради. Дані про графік прийому громадян, час і місце таких прийомів, що були оприлюднені на сайті міської ради та в соціальних мережах партій і депутатів були підтверджені і фактично співпали з реальними датами, часом і місцями проведення прийомів.  

Прийом громадян у всіх зазначених на сайті міської ради депутатських приймальнях здійснюється згідно зазначених графіків. Прийоми громадян, в переважній більшості приймалень були присутні депутати міської ради. Факт присутності не підтвердився у Миколи Ковальчука з ЄС – за даними однієї з помічниць депутата – на момент здійснення перевірки прийому (лютий 2021 року) – у депутата та ще одної з його помічниць діагностували COVID-19, тому усіх, хто записався на прийом попередили, що він переноситься на березень. Оскільки в березні в Івано-Франківську діяли карантинні обмеження “червоної” зони – прийом депутат не проводив, проте представникам ГО “Центр Політичних Студій” вдалось сконтактувати з помічницею депутата за номером телефону, вказаним на сайті ради. Помічниця повідомила, що звернення до депутата та пропозиції можна надіслати на електронну пошту та контактувати телефоном із нею до відновлення фізичних прийомів громадян.

Відсутні були на прийомах і Степан Руднянин з ЄС та Андрій Грималюк з ВО “Свобода” – проте прийом проводили їх помічниць, які повідомили, що депутатів немає на місці за станом здоров’я. 

У вказаній партійній приймальні ВО “Свобода”, де можна записатись на прийом до депутата Романа Онуфріїва присутня лише працівниця приймальні, яка приймає документи або звернення. 


38 депутатів міської ради були присутні в приймальнях під час заявлених прийомів громадян. 

Депутати Івано-Франківської міської ради не практиують попередній запис на прийом громадян та приймають виборців в режимі живої черги. 

Розділ 4 Особистий прийом громадян

В ході перевірки здійснення прийомів громадян депутатами Івано-Франківської міської ради представникам ГО “Центр Політичних Студій”  вдалось з’ясувати, що більшість депутатів ради здійснюють прийом громадян особисто, переважно раз на місяць.  На проведення депутатських прийомів вони виділяють, в середньому, дві години часу і примають громадян в будні дні, наприкінці робочого дня. 

Дві депутатки з фракції ВО “Свобода” використовують окремий підхід до прийому громадян. Наталія Татумірак проводить прийом двічі на місяць – кожного другого четверга місяця в с. Братківці та кожного третього четверга місяця – в с. Березівка. Депутатка пояснила, що ці села закріпила за нею фракція, і, для зручності виборців, вона проводить в кожному з сіл прийом окремо. Надія Загурська прийом громадян проводить щомісяця проте в різних місцях – в парні місяці у Івано-Франківську, у непарні – в с. Вовчинець. Це теж пов’язано із внутрішнім партійним розподілом і закріпленням депутатів за певними мікрорайонами міста та селами, що входять у громаду. Маріанна Смаль з ВО “Свобода” проводить двічі на місяцьприйом громадян у одному і тому ж місці. 

Голова фракції ВО “Свобода” прийом громадян особисто не проводить, в його профайлі на сайті ради розміщена інформація про те, що на прийом можна записатись у партійному офісі. Проте в самій приймальні запропонували залишити звернення, але не надали дати особистої зустрічі з депутатом.

Важливо відзначити, що всі депутати з фракції ВО “Свобода” не публікують кінцеву годину прийому, у всіх депутатів фракції в профайлах відзначено лише годину початку прийому громадян (наприклад з 16:30 або 17:00). Депутати це пояснюють тим, що не можуть розрахувати кількість людей, якій прийдуть на прийом, тому і не вписують кінцеву годину.

Загалом, 39 депутатів Івано-Франківської міської ради проводять прийом громадян раз на місяць, у бідні дні, наприкінці робочого дні (в рамках часу з 15 до 19 години) та присвячують на прийом громадян до двох годин часу. 

Розділ 4 Особливості здійснення прийому громадян 

1. Місце здійснення прийому

Переважна більшість депутатів Івано-Франківської міської ради проводять прийом громадян у приміщеннях комунальної власності – закладах освіти, будинках культури, ЦНАПах, закладах позашкільної освіти. Окремі депутати проводять прийом громадян у партійних офісах і лише одиниці обладнали окремі приймальні.

В освітніх закладах (школах, училищах, закладах позашкільної освіти) проводять прийом громадян 19: Сергій Абрам’як, Олег Андрухів, Ольга Бойчк, Мар’ян Вагилевич, Андрій Грималюк, Олег Капустяк, Ігор Корсун, Галина Куницька, Роман Марцінків, Вікторія Нагорна, Михайло Нагірний, Уляна Облещук, Уляна Павликівська, Геннадій Пономаренко, Віктор Синишин, Маріанна Смаль, Андрій Строїч, Роман Харук, Михайло Яцків (ВО “Свобода”).

У ЦНАПах та сільських радах троє депутатів: Віталій Бурко, Наталія Татумірак (ВО “Свобода”), Володимир Фецич (ЄС). 


У закладах культури проводить прийом 7 депутатів: Олег Загурський, Надія Загурська, Ярослав Дубас, Тетяна Квасна, Ростислав Котович, Леся Муравйова (ВО “Свобода”), Василь Ревчук (ВО “Батьківщина”). 

У партійних приймальнях 9 депутатів: Андрій Балагура, Мар’яна Вершиніна, Надія Когутяк, Юрій Лозяк, Сергій Палійчук, Олексій Петечел, Степан Руднянин (ЄС), Руслан Терешко (ВО “Батьківщина”) та Роман Онуфріїв (ВО “Свобода”). 

Стефан Магас та Оксана Іванюк з ВО “Батьківщина” прийом проводять в офісі ОСББ “Китайська Стіна 54”. А Володимир Яблонь і Микола Ковальчук з ЄС  обладнали окремі приміщення під депутатські приймальні на своїх округах. 

Жодна із приймалень депутатів місцевих рад не промаркована окремим табличками або іншими розпізнавальними знаками.

На робочому місці прийом здійснює Оксана Іванюк (голова ОСББ “Китайська стіна-54” – ВО “Батьківщина”) та Леся Муравйова (директор Муніципального центру дозвілля – ВО “Свобода”) та Галина Куницька (директорка Хриплинської гімназії – ВО “Свобода”). Проте прийом громадян вони проводять по завершенню їх робочого дня. 

3. Активність відвідування прийому 

В середньому до депутатів міської ради на прийом приходить від 5 до 10 мешканців округу. Більше 10-ти мешканців на прийом приходять до секретаря міськради Віктора Синишина, депутатів Романа Харука та Андрія Строїча (усі представляють ВО “Свобода”), проте, у переважній більшості випадків це ініціативні групи, які на цих депутатських прийомах вирішують певні господарські питання округу (створення парків і скверів, упорядкування дорожнього руху, діяльність ОСББ тощо). 

4. З якими запитаннями найчастіше звертаються до приймалень депутатів 

Переважна більшість звернень до депутатів міськради передбачає виділення матеріальної допомоги мешканцям (лікування, покращення матеріального стану тощо), вирішення проблем, пов’язаних з ЖКГ (преведення будинків на індивідуальне опалення, створення ОСББ, утеплення будинків, під’їздів, ремонт даху та участь мешканців у різноманітних програмах співфінансування ремонтних робіт у будинках, енергозбереження з бюджету міста). Третім частим напрямком звернень є питання благоустрою – ремонт доріг, міжбудинкових проїздів, тротуарів, скверів, дитячих майданчиків тощо. Рідко звертаються до депутатів за юридичною допомогою. 

5. Закріплення депутатів за виборчими округами або окремими територіями 

Рішенням Івано-Франківської міської ради не закріплено депутатів до певних округів, проте у кожній з трьох фракцій є розподіл і закріплення депутатів за одним із 6-ти округів в межах Івано-Франківської ТГ. Це закріплення та межі цих округів оприлюднено на сайті ради. ДЕпутати працюють в межах своїх округів, проте, за їх твердженнями, приймають звернення і пропозиції від мешканців інших округів. Ці звернення потім передають депутатам зі своєї фракції, що за цими округами закіплені. 

Розділ 5 Особливості здійснення прийому у зв’язку із карантинними обмеженнями

Івано-Франківськ з 26 лютого по 16 квітня 2021 року знаходився у “червоній” карантинній зоні. В цей час міська рада заборонила проведення прийомів громадян депутатами офлайн, але надала сприяння у проведенні його онлайн – на офіційному сайті міськради з’являлися повідомлення та новини про те, яким чином можна сконтактувати з депутатом свого округу та надати йому звернення, розміщалась інформація з їх контактними даними – номерами телефонів, емейлами та посиланнями на сторінки у соціальній мережі Facebook. Ця інформація транслювалась у соціальних мережах та розповсюджувалась партійними сторінками і самими депутатами.

Двоє депутатів з партії ЄС – Юрій Лозяк та Мар’яна Вершиніна проводили прийом онлайн, у прямому ефірі зі свої сторінок у Facebook – за кілька днів до прийому виборці могли написати свої питання або звернення у коментарі до поста-анонсу, а депутати відповідали на них у прямому ефірі.

Поширити у соціальних мережах