Молодь розвиває громади: досвід Програми DOBRE на Прикарпатті

Протягом останніх трьох років громадською організацією “Центр Політичних Студій”, було створено тринадцять громадських просторів,  дебатний клуб, громадське телебачення та зал для хореографії,  проведено чотири фестивалі. Все це стало можливим завдяки реалізації  проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” в рамках Програми USAID DOBRE. В рамках цього проекту надавалась інституційна підтримка молодіжних рад, громадських організацій та ініціативних груп 10 громад партнерів програми DOBRE в Івано-Франківській області: Білоберізької, Більшівцівської, Верхнянської, Дзвиняцької, Ланчинської, Нижньовербізької, П’ядицької, Печеніжинської, Старобогородчанської та Тлумацької.

Одним із ключових напрямків проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” була саме підтримка молоді. Для молодих людей у невеликих громадах важливий розвиток та зовнішня підтримка, адже рівень можливостей там значно менший, ніж у великих містах. Саме цю проблему вирішували експерти “Центру Політичних Студій” протягом трьох років співпраці з прикарпатськими ОТГ в рамках Програми DOBRE.

Молодіжна рада – дієвий дорадчий орган у громаді.

Існує стереотипна думка про те, що молодіжна рада – це своєрідний гурток, де молоді люди просто “тусуються” та організовують розважальні заходи. Проте це не так. Молодіжні ради створюються при органах місцевого самоврядування для того, щоб молодь могла донести до влади свою думку та знайти спільні варіанти вирішення проблем молоді в громадах.  Молодіжна рада є консультаційно-дорадчим органом при голові громади або місцевій раді. Члени молодіжної ради напрацьовують для місцевої влади рекомендації, програми чи проєкти рішень, що допомагають розвитку молодіжної політики в громаді. Наприклад, при формуванні бюджету громади можуть вносити свої пропозиції а при плануванні різноманітних програм надають рекомендації щодо врахування в них інтересів молоді. Таким чином місцева влада може почути думку молоді, а молодь запропонувати сучасні методи ведення молодіжної політики. 

У всіх 10-ти громадах з Прикарпаття, що співпрацюють з Програмою DOBRE були створені молодіжні ради. Завданням Центру Політичних Студій був постійний супровід цих молодіжних рад та їх навчання, підсилення спроможності, надання їм інстументів впливу тощо. Для цього застосовувались різні підходи роботи з молоддю. 

У 2018 році для молоді з громад – партнерів Програми DOBRE було проведено два п’ятиденні табори. На першому з них учасники вивчали механізми впливу молоді на місцеву владу а також ознайомлювались з методами створення і функціонування громадських організацій та молодіжних рухів. На другому таборів, впродовж п’яти днів молодь вивчала, як правильно будувати та вести комунікацію в команді, з владою, ЗМІ та іншими організаціями і як ефективно популяризувати свій молодіжний рух. Власне другий табір був ініціативою самих молодіжних рад.

“Ми з командою планували проводити лише один табір, проте нашим друзям з молодіжних рад так сподобалась неформальна атмосфера таборів, що вони попросили ще один”, – каже керівник Центру Політичних Студій Віталій Світлик, – “Ми пішли на зустріч та організували замість звичного тренінгу ще один табір – запросили професіоналів, підготували навчальні програми та подбали про корисне і цікаве дозвілля. Наприклад, під час першого табору, ми піднімались на Говерлу. На другому таборі зробили змагання з пейнтболу. Молодь була дуже задоволена”.

Загалом участь у таборах взяло понад 140 молодих людей. Тренарами були Олександр Солонтай та Любомир Грицак з ГО “Інститут Політичної Освіти” а також Микола Орлов з ГО “Центр “ЗЕОН” (м. Здолбунів, Рівненська область). 

У 2019 році 72 представники молодіжних рад пройшли тренінг “Молодіжна рада. Від теорії до дії”. Тут молодь вчилась всім повноваженням молодіжних рад. Навчання базувались на успішних прикладах роботи інших молодіжних рад, закордонного досвіду а також молодь напрацьовувала підходи до ефективної роботи своїх “молодіжок”. Для підвищення ефективної роботи було залучено в якості тренера керівницю ГО “АМЕР Прикарпаття” Олександру Шаган. Саме на цьому тренінгу були представлені інструменти громадського контролю за діяльністю місцевої влади – “Аналіз роботи депутатів місцевих рад” та методика оцінки якості послуг, що надає мешканцям громада “Секретний агент”. Їх молодіжні ради, спільно з громадськими організаціями втілюватимуть надалі щороку

І результати такої роботи не заставили себе чекати. Усі молодіжні ради створили свої комунікаційні стратегії – запустили сторінки у соціальних мережах для належної комунікації, почали завантажувати на сайти своїх рад інформацію про свою діяльність, створювати та розсилати анонси і релізи у місцеві ЗМІ. Для цього молодіжні ради розробили медіа-карти. Найголовнішим досягненням молодіжних рад є те, що у всіх 10-ти громадах-партнерах молодь долучена до формування молодіжної політики. Молодіжні ради брали участь у створенні стратегій розвитку громад. У більшості громад впроваджено програми розвитку молоді. І що найважливіше – на такі програми закладають кошти у бюджеті. Зокрема щороку виділяються кошти на розвиток молодіжної політики у Печеніжинській, Ланчинській, Дзвиняцькій, Старобогородчанській та Тлумацькій громадах. Молодіжна рада Верхнянської ОТГ у 2019 році розробила проєкт рішення та пролобіювала виділення коштів з бюджету громади на проведення заходів для молоді у літній період – фестивалів, ярмарків, кінопоказів і спортивних змагань. При створенні скейт-парку у Тлумацькій громаді місцева молодіжна рада брала активну участь у плануванні роботи та відстоювала врахування усіх побажань молоді при його спорудженні.

Відкриття скейт-парку в Тлумацькій ОТГ.

Наразі молодіжні ради у всіх 10-ти громадах-партнерах Програми DOBRE є осередками прогресивної, розумної і цілеспрямованої молоді, що бере активну участь у суспільному житті. Молодіжні ради – це не стереотипні клуби за інтересами, що організовують вечорниці чи банальні свята – це прогресивні та потужні дорадчі органи, що впливають на розвиток молодіжної політики та громади в цілому. 

Громадські організації – середовища, що розвивають громади. 

Окрім молодіжних рад експерти Центру Політичних Студій зосереджували увагу і на розвитку інститутів громадянського суспільства в громадах. Чимало роботи було зроблено для створення, зміцнення і розвитку громадських організацій. 

Для підсилення інституційної спроможності громадських організацій Програмою DOBRE розроблена спеціальна методика під назвою ARC. Вона передбачає оцінку спроможності громадських організацій за різними критеріями – системою управління організацією, людським капіталом, зовнішніми відносинами, управлінням проєктами, фінансовим менеджментом тощо. На основі проведеного аналізу експерти Центру Політичних Студій давали рекомендації щодо покращення роботи громадських організацій, підбирали, спільно з членами цих організацій, кроки до впровадження змін та надавали консультаційний супровід при подальшій роботі цих організацій. Загалом, такий експертний супровід мали 19 громадських організацій з 10-ти громад. А рівень їх спроможності, за два роки співпраці зріс більш як удвічі.

Громадські організації в ОТГ отримали значний вплив – почали використовувати інструменти для впливу на місцеву владу, застосовували методи контролю місцевої влади, налагодили діалоги з депутатами місцевих рад та спільно вирішують проблеми громад. Громадська організація “Громадська ініціатива і справедливість” з Верхнянської ОТГ почала спільно з місцевою владою вирішувати проблему поганого стану доріг – залучила кошти від місцевих підприємців та закликала мешканців до спільної роботи. Таким чином, вдалось об’єднати мешканців та спільними толоками провести ямковий ремонт частини доріг у громаді. Окрім цього, члени організації регулярно лобіюють виділення коштів на ремонт доріг обласного значення, що проходять через громаду в органах обласної влади. Очільник ГО “Громадська ініціатива і справедливість” Михайло Маліборський у 2020 році був обраний головою Верхнянської громади.

“Співпраця з Центром Політичних Студій була досить корисною, будь-яка співпраця є корисна. Підтримка в розвитку моєї громадської організації була досить вагомою, експерти ЦПС допомогли впорядкувати діяльність та документацію нашої ГО, навчили шукати спонсорів, що допомагали реалізовувати проекти що втілювались мною і моїми однодумцями в громаді. Адже відомо що під лежачий камінь вода не тече, ми діяли і приносили користь мешканців громади”, – каже Михайло Маліборський. 

Теперішній голова Верхнянської громади каже, що підтримка громадських рухів важлива, особливо у невеликих ОТГ. Каже, що і сам стикався з проблемою відсутності інформації про роботу громадських організацій та потребував роз’яснень щодо того, як працюють механізми участі. 

“До початку своєї громадської діяльності я був підприємцем у громаді і інформації про те, як функціонує громада було досить мало. Завдяки знанням та досвіду що я отримав під час тренінгів та зустрічей, які організовувала команда ЦПС – я з міг в повній мірі отримати інформацію про діяльність органів місцевого самоврядування, про бюджет громади, та в повній мірі зрозумів як має діяти моя громадська організація, як завдяки механізмам участі – залучати жителів до вирішення проблем в громаді. І хоч я вважаю, що не всі механізми були корисними для Верхнянської ОТГ, я б з радістю і зараз відвідав би ще якісь тренінги, для підвищення рівня своїх знань.” – каже Михайло Маліборський.

Жителі Верхнянської громади беруть участь у ямковому ремонті дороги. 

Взимку 2020 року для громадських організацій були проведені тренінги “Підвищення інституційної спроможності організацій громадянського суспільства”. Участь в них взяло понад 50 учасників з різних громадських організацій. Вони освоїли ефективні практики організації роботи ГО, менеджменту проєктів, залученню членів організації та ефективному командотворенню. А найголовніше – в супроводі експертів Центру Політичних Студій розробили плани розвитку своїх організацій на наступні три роки. Це дало можливість забезпечити ефективний розвиток громадянського суспільства в ОТГ.

Учасники тренінгів “Підвищення інституційної спроможності організацій громадянського суспільства”.

“Ми звикли, що громадські організації в невеликих містечках і селах – це щось не зовсім стабільне і життєздатне. Насправді це не так. Саме в невеликих громадах такі організації є ключовим ресурсом, що створює зміни. Адже люди одне одного знають і здатні швидко об’єднуватись для вирішення проблем”, – каже експерт Центру Політичних Студій Михайло Джогола, – “Ми просто навчили ці організації правильно організовувати свою роботу, планувати і розділяти сфери відповідальності. І найголовніше – показали приклади ефективної роботи інших організацій, передали практичний досвід та інструменти, що допомагають ефективній роботі. Більшість з організацій, що працювали з нами зараз залучають інвестиції в громади та здатні до великих змін”.

Створені під час проєкту організації “ДІЄ – Добрі Ідеї Єднають” (Печеніжинська ОТГ) та “Центр Рівних Можливостей” (Старобогородчанська ОТГ) успішно реалізують проєкти у своїх громадах, презентують ці громади на всеукраїнських заходах та залучають інвестиції. Діяльність цих двох організацій було високо оцінено – у 2019 році їх проєкти увійшли в десятку кращих практик молодіжної роботи в Україні.

Щасливі спогади 😊

Опубліковано Марією Козьменко Неділя, 1 листопада 2020 р.

Визнання і висока оцінка досягнень завжди надихає на нові звершення!

#Кращі_практики_молодіжної_роботи_в_Україні

Опубліковано Lesia Klymiuk BarabashНеділя, 1 листопада 2020 р.

 

Молодь, здатна якісно змінювати свої громади. 

Безумовною запорукою успішного розвитку організацій є матеріальна база і ресурси. Саме тому “Центр Політичних Студій” проводив конкурс субгрантування для всіх 10-ти громад. Конкурс передбачав підтримку проєктів, що залучатимуть мешканців до суспільно-корисних справ у громаді, навчати використанню механізмів участі та залучити до прийняття рішень у громаді. За три роки від громад було подано 67 проєктів, з них переможцями стали 19 проєктів на загальну суму 87 000 доларів США.

Сфери проєктів-переможців абсолютно різні – громадські простори, спортивні зали, фестивалі, кінопокази, гуртки, освітні заходи, дебатні клуби, хореографічні студії та навіть онлайн-телебачення. Написання проєктів та їх реалізація здійснювались з постійним супроводом експертів Центру Політичних Студій. Також важливим було те, щоб проєкти, які не перемогли в конкурсі могли бути втілені за рахунок інших ресурсів. Саме тому, перед кожним із конкурсів субгрантвання для представників громад проводились триденні тренінги “Написання грантових заявок та пошук ресурсів”. Тут учасники вчились визначати проблеми громади, планувати проєкти, розподіляти ролі в команді, стратегічно планувати роботу і складати бюджети. А найголовніше – шукати ресурси на реалізацію проєктів не лише за рахунок грантових конкурсів, але із залученням місцевих підприємців, органів місцевого самоврядування, обласних адміністрацій, міністерств тощо. 

У Більшівцівській громаді успішно реалізовано два проєкти. Фестиваль “Мандри громадою” зумів об’єднати всі населені пункти громади для проведення культурного дозвілля та відновлення місцевих традицій. А дебатний клуб об’єднав шкільну молодь та став платформою для якісної комунікації та інтелектуального розвитку школярів. 

Одна з переможниць конкурсу субгрантування Марія Щепанська каже, що завдяки фестивалю “Мандри громадою” вдалось не лише об’єднати мешканців, але і якісно розвинути інфраструктуру громади. 

“Заявка для участі в конкурсі була досить легкою, але для її правильного заповнення знадобилась допомога та консультація експертів”Центру Політичних Студій”, – каже Марія Щепанська, – “Проект приніс багато користі для громади, оскільки молодь та громада використовує отримане обладнання після завершення фестивалів. Тенісні столи служать для проведення уроків фізкультури в школі, а музичну апаратуру використовуємо для проведення різноманітних заходів, що проводяться в громаді. В планах є проведення весною серії міні -заходів по всій громаді”.

Молодь Верхнянської громади з креативом підійшла до реорганізації місцевої бібліотеки – завдяки конкурс було створено мультимедійний лекторій “Community Space”. Тут молоді люди проводять заходи з неформальної освіти, кінопокази, клуб настільних ігор та розважальні заходи. Уже в 2019 році, завдяки конкурсу субгрантування було створено унікальний проєкт – місцеве онлайн-телебачення «Community TV». Молодь самостійно робить сюжети про події в громаді, проводить стріми подій та знімають невеликі документальні фільми про громаду. Контент публікують у соціальних мережах. 

Голова Молодіжної ради Верхнянської ОТГ Ольга Маліборська каже, що для її команди, яка готувала проєкт була важлива підтримка експертів Центру Політичних Студій та місцевої влади. 

“При підготовці проекту Commuity Space, ми часто консультувалися з експертами ЦПС, це був перший проект молодіжної ради, і нам було досить складно узгодити напрямок реалізації проекту. Ми заручилися підтримкою місцевої влади, яка погодилась виділити для простору приміщення в будинку культури та зробити в ньому ремонт”, – каже Ольга Маліборська, – “Унікальність нашого проекту полягала в тому, що ми хотіли зробити молодіжний простір сучасним і наповнити його обладнанням яке заохотить молодь відвідати простір, і в подальшому цю молодь залучати до молодіжних заходів в громаді. Нам вдалося першими в Калуському районі створити молодіжний простір із сучасним обладнанням. В нашому просторі є ігрова консоль, телевізор, проектор акустична система, настільні ігри і інші речі які зацікавлюють молодь відвідати наш простір. Тут можна проводити навчання та дозвілля”.

Через Covid-19 Молодіжній раді у Верхнянській ОТГ вдалось реалізувати не всі заплановані заходи, оскільки більша частина з них передбачала велике скупчення людей – благодійні ярмарки, кінопокази та концерти. Її команді вдалось більшість запланованого переформатувати під вимоги карантинних обмежень. Простір “Commuity Space” також працює з урахуванням всіх карантинних вимог. 

Громадська організація “Нові Ініціативи” з Ланчинської ОТГ двічі ставала переможцем конкурсу субгрантування. Вперше їм вдалось реалізувати великий мандрівний фестиваль “Free Space”. У кожному селі громади проводились масові культурні заходи, кінопокази під відкритим небом, дискотеки і навчальні табори для молоді. У 2020 році ГО “Нові Ініціативи” створили в місцевому будинку культури молодіжний Хаб “Like”. Навіть попри карантин місцевим активістам вдалось запустити чимало гуртків для школярів та молоді. З дотриманням карантинних норм проводились гуртки веб-програмування, англійської мови, вокалу, хенд-мейд виробів. 

Очільниця ГО “Нові Ініціативи” Катерина Іванюк каже, що найважливіше в написанні таких проєктів – це підтримка.


Чи важко було подаватися на конкурс? Це питання з найпоширеніших які звучать, коли потрібно братися за написання проекту. Важко настроїтися, багато думок у голові, коли ти чітко розумієш з опитування, що потрібно молоді громади, і виставила в голові вже план, як досягти поставленої мети, в цей час головне знайти однодумців, і тоді , коли є дві і більше голови, то робота розпочнеться і вже не такою страшною і недосяжною здається! А ще є, коли пишеш проект дуже великий бонус – це підтримка консультанта, а за нами закріплений був Михайло Джогола, було все під силу”, – ділиться досвідом Катерина Іванюк. 

Проєкт члени “Нових Ініціатив” робили для того, щоб задовольнити потреби місцевої молоді. Для цього, попередньо, проводили опитування у всій громаді. Наразі організація працює над тим, щоб задовольнити інші потреби молодих людей, що були виявлені в результаті цього опитування. 

“Облаштування Хабу у Ланчинській громаді є унікальним тим, що місць для відпочинку в нас багато, але такого, щоб молодь могла просто зібратися і з користю провести свій час, немає. Тому ми і облаштували місце для розвитку і активізації молоді до активного життя в громаді. Активна молодь, «включена» в роботу та життя громади. Молодь цікавиться роботою влади, і може вносити свої корективи, висловлювати свою думку, брати участь у проектах, а також показати своє бачення на розвиток громади і долучається до її розвитку”, – каже Катерина, – “На даний час ми працюємо над новими проектами. Хаб “Like” зараз функціонує на половину. Життя внесло свої корективи, і як не крути мусимо підлаштовуватися під ті правила, які диктує нам світ в умовах карантину, але незважаючи на це, стараємося надалі виховувати активну молодь у громаді.”

У Дзвиняцькій громаді, завдяки конкурсу субгрантування з’явився цікавий проєкт – інформаційно-генераційна платформа (коворкінг) «YouProject». Це комфортне робоче середовище, де молодь може працювати над розвитком громади. Тут постійно проводять навчання, тренінги, майстер-класи, зустрічі з керівництвом громади для обговорення та вирішення проблем. Очільниця проєкту Марія Висоцька каже, що найважливішим завданням її команди є створення, на базі такої платформи, нових, якісних проєктів для розвитку громади та пошук ресурсів на їх реалізацію. 

“Наш проект унікальний тим, що ми мали намір створити для молоді платформу, на базі якої вони б не просто могли залучатися до прийняття рішень у громаді, але й самостійно писати якісні проєкти та реалізовувати їх на базі платформи для громади, для себе, для росту та розвитку, – розповідає Марія Висоцька, – “Карантин суттєво змінив наші плани та розчарував в очікуваннях. Однак ми працюємо з молоддю онлайн та щиро віримо, що у 2021-му знімемо маски, зберемо громадську спільноту й активно працюватимемо офлайн. З цією метою ми активно шукаємо нові шляхи для розвитку простору, на даний момент готуємо проєкт для подачі на Український культурний фонд”.

В Печеніжинській громаді в 2018 році запровадили, здавалося б, простий але дуже корисний і популярний проєкт – мандрівний кінофестиваль “Вільне небо”. Він став настільки популярним, що реалізовується вже три роки поспіль, а громадські ініціативи з сусідніх громад радо запозичують формат для себе. У 2019 році в Печеніжині, завдяки конкурсу субгрантування з’явився громадський простір “Liberty Space” – тут місцева молодь вивчає англійську мову, проводить відкриті лекції на різні теми, функціонує клуб настільних ігор, буккросинг, та навіть вокальний і театральний гуртки. Після завершення фінансової підтримки від Програми DOBRE громадський простір функціонує і надалі. А сам громадський простір визнаний одним з кращих в Україні. 

Наш проект “Громадський простір “Liberty space”, отримав високу нагороду й увійшов в десятку кращих практик молодіжної роботи в Україні. Адже коли активна молодь гуртується, то громада має майбутнє”, – розповідає керівниця громадського простору Марія Луцак, – “2020 рік став для всіх справжнім випробуванням, й ми не стали винятком. Наша організація вибрала для себе три пріоритетні напрями: збереження культурної спадщини, активізації молоді та саморозвиток жінок нашої громади. В 2020 році ми підписали меморандум про співпрацю з місцевим відділом культури і туризму, й спільно працюємо над залученням молоді до збереження культурної та природної спадщини. Як результат Громадський простір “Liberty space” змінив локацію з офісу нашої ГО до будинку культури селища Печеніжин”.

Конкурс субгрантування став відправною точкою для розвитку громадської організації “ДІЄ”. Власне вона створилась з ініціативної групи, що вперше, у 2018 році подавала проєкт на конкурс. 

“Ми два роки поспіль подавали заявки на конкурс субгрантування. Саме завдяки цьому конкурсу наша ініціативна група зареєструвала громадську організацію «ДІЄ.‌ ‌Добрі‌ ‌Ідеї‌ ‌Єднають»‌, – каже Марія Луцак.

 

Старобогородчанська громада, завдяки конкурсу субгрантування, стала однією з перших сільських громад в Івано-Франківській області, де був створений громадський простір. ГО “Центр Рівних Можливостей” у 2018 році подала свій проєкт та виграла в конкурсі субгрантування. 

“Унікальність наших проектів полягала у новизні молодіжних просторів, як таких, для громад Прикарпаття. Адже на момент подання заявки, молодіжний простір функціонував тільки в обласному центрі. Фактично, ми були першопроходцями у відкритті публічних просторів у сільських громадах Івано-Франківщини. А за перейняттям досвіду до нас приїжджали представники громад не тільки Франківщини, але й Львівщини, Тернопільщини, Закарпаття, Луганщини та Донеччини”, – ділиться досвідом керівниця ГО “Центр Рівних Можливостей” Леся Клим’юк

Уже в 2019 році, завдяки перемозі в другому конкурсі субгрантування місцева молодь втілила чергову ідею в життя – у Старобогородчанській ОТГ створено антикафе для молоді. Громадський простір та антикафе стали центром для комунікації і розвитку молоді і мешканців громади.

Проекти виявились досить успішними і несуть неоціненну практичну користь для громади, адже тут проведено понад 200 заходів культурного, освітнього, спортивного напрямку. На базі молодіжного простору та антикафе було запущено діяльність художньої, танцювальної і вокальної студій та англомовного клубу. Головною перевагою таких закладів є надана можливість молоді проводити дозвілля змістовно – комунікувати один з одним, грати настільні ігри, розвиватися, відвідувати різні гуртки та заходи. Для потреб молодіжного центру придбано комплекти настільних ігор, дартс, набори для онлайн ігор, телевізор, настільний теніс та футбол, кавомашину, попкорн-машину та іншу техніку. А функціонування центру члени молодіжної ради підтримують на волонтерських засадах, самостійно організовуючи та проводячи заходи”, – каже Леся Клим’юк, – “Проекти по створенню молодіжного простору та антикафе знаходять своє продовження у наступних ідеях. Так, на базі молодіжного центру реалізовувались заходи і інших проектів.  Нещодавно закінчилась участь нашої громади у річному проекті «Прокачай молодіжний центр своєї громади», в рамках якого роботу молодіжного центру переводили в режим онлайн, враховуючи реалії карантину.”

Загалом, завдяки конкурсу субгрантування в проєкті “Голос громади у місцевому самоврядуванні” були створені та постійно функціонують громадські простори у Білоберізькій, Верхнянській, Дзвиняцькій, Ланчинській, Печеніжинській, П’ядицькій, Старобогородчанській та Тлумацькій ОТГ. 

У П’ядицькій громаді переможцем конкурсу став унікальний проєкт – школа хореографії на базі будинку культури в селі Турка. Тут було обладнано хореографічну студію, де спочатку займались дошкільнята та школярі. Згодом проект розвинувся і тут були започатковані заняття фітнесом. Місцева влада пішла на зустріч молоді та виділяє на заробітну плату вчителя з хореографії кошти з місцевого бюджету. Загалом 128 мешканців села Турка постійно відвідують хореографічну студію. Створення хореографічної студії у будинку культури, що фактично пустував, стало відправною точкою для розвитку молодіжного руху в громаді та стимулом до створення нових умов залучення мешканців.

“Участь в даному конкурсі стала стимулом подаватися на інші проєкти, так в 2019 та 2020 роках подали проєкти на конкурс Бюджет участі П’ядицької громади, де відповідно виграли проєктор для перегляду кінофільмів в Будинку культури, та спортивне обладнання для створення в тому ж Будинку культури тренажерної кімнати. Реалізований проект в рамках субгрантування, дав друге життя для функціонування культури, освіти та залучення жителів села до активного проведення вільного часу”, – каже ініціатор створення хореографічної студії Ігор Тепчук.

Переможцями конкурсу субгрантування ставали і проєкти, націлені на розвиток спорту. У Метеївецькій громаді створено унікальний на прикарпатті фітнес-центр для жінок. Тут працюють кваліфіковані тренери та функціонують кілька спортивних груп – для жінок різного віку. 

У Нижньовербізькій громаді створено спортивний зал, де займають мешканці різних вікових категорій. Тут, під наглядом тренера, можна займатись на тренажерах, складений зручний графік занять, що дозволяє займатись спортом як молоді, так і людям старшого віку. Сам проєкт було написано під час тренінгу “Написання проєктних заявок та пошук ресурсів”. 

“Сам проєкт було написано ініціативною групою під час навчання, яке проводив Центр Політичних Студій.  Унікальність нашого проєкту полягає в тому, що ми постаралися врахувати інтереси різних верств мешканців громади: зал з 8-ма різноманітними тренажерами, штанга, різновагові гантелі та гирі, турнік з боксерською грушею, 2 тенісних столи, обладнаний зал для фітнесу, кімната з дитячою спортивною стінкою! Думаю, що не кожна громада може похвастатися таким фітнес-центром. Було створено групи дітей, молоді та дорослих для занять спортом. Регулярно проводяться змагання з настільного тенісу, шахів”, – каже авторка проєкту Валентина Угринчук.

Загалом, комплексна робота з молоддю в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” дала можливість якісно розвинути молодіжний потенціал у громадах та створити умови для самостійного поетапного зміцнення громад. Молодь у громадах має можливість відстоювати свої інтереси та вирішувати проблеми завдяки молодіжним радам. Сама ж молодіжна політика у громадах впроваджується за ключової участі молодіжних рад і громадських організацій – це дає можливість планувати та реалізовувати заходи, цікаві і корисні для молоді. А розвиток громадських організацій дає можливість громадам залучати зовнішні інвестиції та створювати умови для того, аби молоді люди, після завершення навчальних закладів повертались у громади та розвивали їх.

Поширити у соціальних мережах