Дослідження роботи депутатів Нижньовербізької ОТГ

Молодіжною Радою Нижньовербізької ОТГ в рамках співпраці з Програмою DOBRE було надано запит  в сільську раду  з проханням надати інформацію щодо відвідування депутатами сесійних засідань та роботи з виборцями (депутатських прийомів та річне звітування). 

Як відомо депутат місцевої ради повинен працювати не лише на окрузі, але і на сесіях та постійних депутатських комісіях ради згідно  Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Відповідно до цього Закону  передбачена процедура відкликання депутата місцевої ради, якщо ним не виконуються визначені обов’язки – тобто якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії. Молодіжна рада Нижньовербізької ОТГ провела аналітичну роботу щодо виконання депутатами Нижньовербізької сільської ради ОТГ у 2019 році їх обов’язків, склавши рейтинг депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками роботи.

До складу сільської ради Нижньовербізької ОТГ входить 26 депутатів. За 2019 рік відбулося  20 пленарних засідань. 

Варто відзначити, що були найактивніші депутати за 2019 рік: 

  • Валентина Угринчук не пропустила жодного засідання ради; 
  • Володимир Грекул – пропустив лише одне засідання сесії сільської ради, 

Паландюк Зеновій та Наталія Андрушко – пропустили по два засідання;

Зазначимо, що вказані четверо депутатів зберегли своє лідерство у відвіданих сесіях з минулого року.

Молодіжна рада провела опитування через мобільний додаток текстових повідомлень Viber щодо відвідування депутатами сесійних засідань, в результаті якого лише двоє депутатів надали коментарі.

Депутатка – лідер по відвідуванню сесій Валентина Угринчук пояснює свою позицію, щодо відвідування – вихованою відповідальністю перед громадою.

“Як вдалося не пропустити ні одного засідання? Я навіть не знаю… Вихована бути відповідальною та відповідально ставитися до всіх справ, за які взялася! ”

Зеновій Паландюк  коментує так свою діяльінсть: «На мою думку, кожна людина яку обрали депутатом, незалежно від рівня повинна чесно і сумлінно виконувати свої громадські обовязки. Я відвідую сесії ОТГ тому, що приймав, приймаю і сподіваюсь буду приймати активну участь у житті села, мені не байдужі соціально-економічні аспекти його життєдіяльності.»

Депутати сільської ради,  які можуть бути відкликаними за  пропуски

У 2019 році сесія Нижньовербізької сільської ради ОТГ збиралась 20 разів. З 26-ти депутатів ради 7 пропустили понад 50% сесійних засідань, чим дали підстави для відкликання. Саме пропуск більше половини сесійних засідань за рік є однією з підстав для відкликання депутата ради. Про це каже Стаття 20 Закону України “Про статус депутата місцевої ради”.

Найбільш пасивними представниками депутатського корпусу за 2019 рік були:  

Юрій Досюк – 17 пропущених засідань (85 %). 

Дмитро Марущак та Микола Матійчук -16 засідань ( 80%).

Іван Свищук – 15 пропусків (75%);

Богдан  Кравчук – 14 пропусків (70%);

Мирослав Жупник – 12 пропусків (60%);

Роман Сербенюк – 11 пропусків (55%). 

Порівнюючи з минулим роком Досюк Юрій не змінив свою лідерську позицію, як і середні показники інших депутатів з групи +50%. Різку ж негативну тенденцію у цій групі показав Марущак Дмитро, адже минулого року він пропустив лише 2 засідання. Щодо решти, то їх відвідування погіршилося в порівнянні з 2018 роком також.

Роман Сербенюк до прикладу пропустив сесії через пролеми зі здоров’ям

«Я пропустив частину сесій через проблеми зі здоров’ям. Але за  свою діяльність як депутат прозвітував. Що до молодіжної ради,  то я вважаю що вони молодці,  що проводять таку діяльність»

 

ПІБ депутата % пропусків сесійних засідань у 2019 році % пропусків сесійних засідань у 2018 році Зміни у порівнянні з 2018 роком
Юрій Досюк  85% пропусків 75% пропусків +11%
Дмитро Марущак  80% пропусків 13% пропусків +63%
Микола Матійчук  80% пропусків 50% пропусків +30%
Іван Свищук  75% пропусків 63% пропусків +12%
Богдан  Кравчук  70% пропусків 44% пропусків +26%
Мирослав Жупник  60% пропусків 38% пропусків +22%
Роман Сербенюк  55% пропусків 38% пропусків +17%


Зі слів сільського голови
Ярослава М’якущака, та секретаря сільської ради Наталії Андрушко депутати заздалегідь, усно повідомляють про поважні причини їхньої відсутності.

Це також підтвердив один із депутатів ради Назарук Мирослав: « Я був відсутнім за сімейними обставинами і попереджав про свою відсутність голову громади. За свою діяльність як депутат я прозвітував, а робота молодіжної ради мене  цілком влаштовує і дійсно допомагає нам.»

За підсумками 2019 року 12 депутатів пропустили від п’яти до десяти  засідання сесій ради, тобто пропустили від 25% до 50 % сесій.

Василь Гушул, Павло Жмундуляк та Володимир Миронюк – пропустили  по 50 %, тобто по 10 засідань.

Любові Угринчук – пропустила 40%, тобто 8  пропущених засідань.

Василь Лудчак, Віталій Перлюк, Василь Фучко, Галина Кузьменчук та Марта Чорнюк – пропустили по 30%, тобто по 6 пропущених засідань.

Дмитро Куник, Мирослав Назарук та Назар Чукур – пропустили по 25%, тобто по 5 засідань.

Графік депутатських прийомів

Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом мешканців. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, дошках оголошень та друкованих ЗМІ. 

На запит до сільської ради, отримано відповідь, щодо особистих прийомів громадян депутатами. Відповідно до наданої інформації прийоми громадян проводиться згідно до затверджених графіків. Хоча, на даний час, досі відсутня інформація щодо проведення прийому громадян депутатом Досюком Юрієм с. Великий Ключів. В цілому, порівнюючи з минулим роком є позитивна динаміка, щодо офіційних прийомів, адже відповідний графік прийому громадян  прийнятий рішенням сесії 1302-ХХХV/2019 від 01.09.2019 «Про організацію прийому громадян депутатами сільської ради». З вказаним графіком прийому депутатами громадян уже станом на сьогоднішній день можна ознайомитися на офіційному сайті сільської ради за посиланням.

 

Звітування депутатів сільської ради Нижньовербізької ОТГ за рік роботи перед виборцями

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (Стаття 16) не рідше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади чи у ЗМІ.  Це – пряма вимога законодавства. 

Відповідне рішення «Про затвердження Положення про звітування сільського голови ОТГ, старост, виконавчих органів, постійних комісій, депутатів сільської ради, керівників підпорядкованих установ, підприємств, організацій» прийняте 15.03.2020 №1597-XLІІ/2020.

Згідно Положення депутати повинні були прозвітувати до 31 березня, проте молодіжна рада отримала коментар від секретаря сільської ради Наталії Андрушко, яка зазначає, що у зв’язку з тим, що рішення з вказаним терміном було прийнято 15 березня 2020, а також зважаючи на карантинні заходи, депутати готують власні звіти та оприлюднять їх на офіційному сайті громади і в соціальних мережах до завершення травня 2020 року. Станом на 31 травня 2020 року прозвітувало 12 депутатів ради, їх звіти розміщені на сайті ради. Важливо, щоб депутати насамперед розуміли, що звітування – це не процес для отримання відмітки, а можливість бути ближчими до своїх виборців і далі бути обраним до складу місцевої ради та представляти там їхні інтереси.

Активність депутата, його залученість у вирішенні нагальних питань громади, відвідування пленарних засідань, звітування, ведення прийому громадян демонструє якість його роботи як представника своїх виборців. 

В порівнянні із минулим 2018 роком депутати Нижньовербізької ОТГ набагато краще звітувалися про свою діяльність за 2019, (минулого року жоден із депутатів не прозвітував в передбачений законом спосіб) а вже в 2019 році було прийняте положення про звітування  і в громаді прозвітувало 12 депутатів. Також радою затверджені графіки прийому громадян  депутатами і відповідно розміщені на сайті громади.  Якщо ж  розглядати відвідуваність сесій то спостерігається покращення відвідуваності деякими депутатами, незважаючи на те, що всі прогульники, що пропустили більше 50% сесій,  не покращили свого відвідування. В цілому ж важливо, щоб депутати насамперед розуміли, що прийом громадян, звітування та відвідування – це не процес для отримання відмітки  перед своєю громадою за діяльність, а можливість бути ближчими до своїх виборців і далі бути обраним до складу місцевої ради та представляти там їхні інтереси.

Валентина Угринчук запевняє, що звітується перед мешканцями регулярно. 

“Я працюю діловодом у сільській раді – завжди на контакті з мешканцями. А щодо звітів – то я регулярно їх подаю, щоб публікували на сайті ради”, – каже Угринчук

Зеновій Паландюк також повідомив Молодіжну раду про те, що його звіт був переданий секретарю ради та оприлюднений на сайті ОТГ.

Із моїм звітом можна ознайомитись на сайті ради. Я подавав його вчасно”, – пояснює Паландюк. 

Саме ж дослідження роботи депутатів спрямоване на сприяння вирішення проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності депутатів, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Постійний діалог із тими, хто делегував депутатам право приймати рішення від імені громади – це запорука  успішної депутатської діяльності, розвитку громади та держави в цілому.

Дослідження роботи депутатів Нижньовербізької сільської ради об’єднаної територіальної громади здійснили члени Молодіжної ради Нижньовербізької ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проєкт у Нижньовербізькій громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвиткуUSAID.

Поширити у соціальних мережах