Історія діяльності ГО «Центр Політичних Студій»:

«Голос громади у місцевому самоврядуванні» (Програма DOBRE)USAID.
100%

Проєкт «Голос громади у місцевому самоврядуванні» реалізовувався ГО «Центр Політичних Студій» в Івано-Франківській області протягом 3-х років (2018-2020). Проєкт здійснювався у 10-ти громадах Прикарпаття: Білоберізька, Верхнянська, Печеніжинська, Старобогородчанська ОТГ (І когорта), Більшівцівська, Нижньовербізька ОТГ (ІІ когорта), Дзвиняцька, Ланчинська, П’ядицька, Тлумацька ОТГ (ІІІ когорта). З березня до жовтня 2018 року тривала співпраця з Матеївецькою ОТГ (ІІ когорта), проте вона була виключена з Програми DOBRE. В рамках співпраці за проєктом з 10-ма прикарпатськими громадами вдалось досягти чимало результатів:

В 10-ти громадах впроваджено 21 механізм участі мешканців у прийнятті рішень:

    • Е-петиції;
    • місцеві ініціативи;
    • Громадські Слухання;
    • Бюджет участі;
    • Звітування голови громади старост та депутатів;
    • Загальні збори громадян;
    • Молодіжні ради.

Під час формування положень про впровадження цих механізмів експерти ЦПС надавали консультаційну підтримку робочим групам з їх формування.

Історія успіху

У всіх 10-ти громадах функціонують молодіжні ради, що здійснюють консультативно-дорадчу функції при місцевих радах чи голові громади. Молодіжні ради, при консультаційному супроводі експертів ЦПС, навчились створювати та адвокувати програми розвитку молоді в громадах та інші проєкти рішень, що допомагають розвитку молоді в громадах. Наприклад у Печеніжинській, Дзвиняцькій та Ланчинській громадах діють програми розвитку молоді на наступних 3 роки і для них, щорічно, у бюджеті громади закладаються кошти на різноманітні заходи та активності. У 2019 році Молодіжна рада Верхнянської ОТГ підготувала та адвокувала рішення місцевої ради щодо виділення коштів на реалізацію заходів для молоді в літній період. 

Історія успіху

За період співпраці з громадами було тричі проведено конкурс субгрантування та підтримано 20 проєктів, що передбачали залучення мешканців до процесу прийняття рішень та долучення до важливих інтеграційних процесів у громадах. Завдяки конкурсу субгрантування у громадах були створені громадські простори, проведені фестивалі, створено перше незалежне онлайн-телебачення, спортивні зали, дебатні клуби, танцювальні студії, антикафе та мандрівні фестивалі. Більшість з проєктів функціонує і після завершення фінансування. Зокрема центрами для комунікації і розвитку молоді стали громадські простори, що функціонують і дотепер: “Liberty Space” у Печеніжині, “Простір рівних можливостей” та “STBogo Anticafе” у Старих Богородчанах, “Агенція розвитку” у Білоберізькій громаді, “Communiti Space” у Верхнянській громаді, “Хаб Like” у Ланчинській ОТГ, громадські простори в с. Надорожна та м. Тлумач (Тлумацької ОТГ), Дзвиняцькій та П’ядицькій громадах. В 2019 році, в рамках проєкту “Фестиваль “Free Space” у Ланчинській громаді було залучено до розважальних та комунікаційних заходів понад 3500 жителів громади (35% населення). В П’ядицькій ОТГ функціонує унікальний проєкт танцювальної та балетної студії для дітей і молоді, що був створений в рамках конкурсу субгрантування. У Нижньовербізькій громаді функціонує спортивний зал “У здоровому тілі – здоровий дух”, що залучає до заняття спортом абсолютно різні верстви населення. Проєкт “Мандрівний кінофестиваль “Вільне небо”, втілений у 2018 році в Печеніжинській ОТГ став популярним та проводиться у майже всіх громада-партнерах проєкту в різних модифікаціях. Також зараз функціонує, навіть після завершення фінансування, кілька унікальних проєктів – спортивний зал для жінок у Матеївецькій громаді, дебатний клуб для молоді у Більшівцівській громаді та онлайн-телебачення “Community TV” у Верхнянській громаді, де місцева молодь висвітлює в соціальних мережах події, що відбуваються в громаді, робить сюжети та знімає відеохроніки про життя громади. Створений контент публікує у соціальних мережах. 

Для посилення спроможності молодіжних рад, організацій громадянського суспільства та ініціативних груп у громадах, щороку проводились тренінги з написання проєктних заявок та пошуку ресурсів. Учасники цих тренінгів навчались створенню та плануванню проєктів ,складання описових грантових заявок та бюджетних заявок, і найголовніше – пошуку ресурсів на реалізацію цих проєктів. 

17 громадських організацій у 10-ти громадах регулярно проходять оцінювання інституційної спроможності за методикою ARC, за співпраці з експертами ЦПС їм вдалось покращити свій рівень інституційної спроможності, в середньому, вдвічі. Для представників цих ГО було проведено тренінг “Розвиток потенціалу ОГС”, в рамках якого ці громадські організації отримали знання та навички щодо етапів та підходів до розвитку організацій громадянського суспільства, залучення нових членів організації, створення та розвитку проєктів та пошуку ресурсів тощо. Також, кожна з громадських організацій та ініціативних груп, що брали участь у цьому тренінгу створили плани розвитку на наступні 3 роки. 

За час співпраці з громадами було створено дві громадські організації: ГО “ДІЄ” (Печеніжинська ОТГ) та ГО “Центр Рівних Можливостей” (Старобогородчанська ОТГ). Ці організації громадянського суспільства активно розвиваються, постійно організовують та проводять заходи, мають постійно діючі проєкти та регулярно подаються на різноманітні конкурси і програми. Співпраця між цими ГО та ГО “Центр Політичних Студій” продовжується навіть по завершення проєту “Голос громади у місцевому самоврядуванні” в Івано-Франківській області. 

для популяризації механізмів участі у громадах було створено та проведено 10 інформаційних кампаній для популяризації 20-ти механізмів участі. В результаті інформаційних кампаній громади змогли залучити молодь до комунікації між владою та мешканцями, навчились створювати та поширювати інформаційний контент, залучили мешканців до успішно реалізованих механізмів участі. 

В межах проєкту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» ГО «Центр Політичних Студій» створили методику оцінювання діяльності депутатів місцевих ради та втілили її у громадах з місцевими молодіжними радами та громадськими організаціями. Зокрема, уже два роки поспіль ця методика впроваджується у життя в усіх 10-ти громадах. Вона передбачає аналіз відвідування депутатами сесійних засідань, моніторинг оприлюднення даних про місце і час щомісячного прийому громадян, а також моніторинг річних звітів депутатів про роботу в громаді. Молодь громад використовує для цього запити на публічну інформацію, моніторинг офіційного сайту громади, соціальних мереж та публічних ресурсів. Далі молоді люди формують аналітичні статті, презентують їх на сесіях рад, беруть коментарі у депутатів цих рад і публікують матеріали на сайтах рад та у місцевих ЗМІ. 

Завдяки проєктним активностям Центру Політичних Студій було впроваджено практику публічного та письмового звітування депутатів місцевих рад. У всіх 10-ти громадах про роботу у 2018 році не прозвітував жоден депутат. Завдяки консультаційній підтримці місцевих рад та системній роботі з депутатами цих рад експертів ЦПС вдалось у всіх 10-ти громадах провести публічні або письмові звітування депутатів про роботу у 2019 році. Загалом, навіть попри карантинні обмеження, з 242-х депутатів у 10-ти радах прозвітувало 105.

Історія успіху

У всіх 10-ти громадах в 2020 році проведено перевірку якості надання послуг громадою для населення за методикою «Секретний Агент». Її здійснювала молодь громади – представники молодіжних рад та громадських організацій. Вони розробляли опитувальники населення щодо якості послуг, що надає громада, бланки перевірки якості надання послуг. Провівши дослідження молодь, під консультаційним супроводом експертів Центру Політичних Студій розробляла висновки і рекомендації для місцевої влади, проводила презентації цих документів та обговорення результатів з представниками місцевої влади, ЦНАПів та КП а потім – публікувала звіти і рекомендації на сайтах рад та в соціальних мережах. 

Номер грантової угоди: № 18-DOBRE-09-RCSO Контактна особа: Ганна Товстуха, e-mail та телефон. 


«Доброчесні громади» (Програма DOBRE) – USAID
100%

В межах проєкту «Доброчесні громади» Програми DOBRE експертам Центру полічичних студій вдалось у 10-ти громадах Івано-Франківської області (І когорта – Білоберізька, Верхнянська, Печеніжинська, Старобогородчанська, ІІ когорта – Більшівцівська, Нижньовербізька, ІІІ когорта – Дзвиняцька, Ланчинська, П’ядицька, Тлумацька) впровадити 21 антикорупційний механізм: антикорупційні ради, наглядові ради при КП, допорогові закупівлі через систему ProZorro, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. У всіх 10-ти громадах впроваджені антикорупційні програми, а в громадах І та ІІ когорти – оновлено та закріплено рішеннями ради їх продовження до 2022 року. 

У всіх 10-ти громадах проведено оцінку прозорості місцевих бюджетів за методикою Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети». У громадах І та ІІ когорти оцінка проведена двічі – оцінено бюджети 2018 та 2019 років. А у громадах ІІІ когорти оцінено бюджетний процес 2019 року. Громадам надано рекомендації та проведено роботу над підвищенням рівня прозорості. За підсумками проведеної роботи у громадах І та ІІ когорти показники прозорості зросли в середньому на 22%. 

У всіх 10-ти громадах, за супроводу експертів ЦПС зібрано інформацію, підготовлено та  створено Бюджети для Громадян. Також, у кожній громаді проводились інформаційно-просвітницькі акції для презентації населенню Бюджету для Громадян, роз’яснення його вмісту та методів комунікації з місцевою владою щодо питань бюджету. Під-час акцій збирались пропозиції від мешканців до бюджету громади на наступний рік. Також, завдяки сприянню експертів ЦПС, громади збирали пропозиції до бюджету громад у онлайн форматі. 5 із 6-ти громад І та ІІ когорти у 2020-му році прийняли рішення виготовляти БдГ за власний кошт, експерти ЦПС надавали їм супровід при створенні БдГ. У всіх 10-ти громадах прижилась практика збору пропозицій від мешканців громад при формуванні річного бюджету. 

Для кожної з 10-ти громад було проведено два триденних тренінги для керівництва громади, працівників апаратів рад, депутатів, членів молодіжних рад та ГО. В рамках тренінгу «Антикорупційні механізми в ОТГ» було презентовано механізми запобігання корупції в громадах, їх законодавчі підстави а також принципи використання. На цьому тренінгу було обрано по 2 антикорупційних механізми для впровадження в громаді. На тренінгах «Прозорість бюджетного процесу в громадах» учасникам було надано знання та навички щодо ефективної організації бюджетного процесу та залученням мешканців до планування бюджету. Презентовано методику оцінки прозорості бюджетного процесу. 

Номер грантової угоди: № 17-DOBRE-10-CVU Контактна особа: Анатолій Бойко, пошта та телефон.


«Приймальня депутата» («Центр Політико-Правових Реформ»)
100%

Проєкт за фінансової підтримки Європейської комісії «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади»). 

ГО «Центр Політичних Студій» робить відеопрограму, в якій проводить рейд приймальнями депутатів Івано-Франківської міської ради для перевірки належності інформації про місце і час прийому, які публікують депутати, факту проведення самого прийому громадян, присутності депутата на прийомах та пояснення мешканцям важливості співпраці з депутатами для вирішення проблем міста. В межах проєкту було проведено відео-рейди приймальнями усіх 42-х депутатів Івано-Франківської міської ради. На кінцевому етапі проєкту був розроблений та презентований на круглому столі проєкт рішення «Про організацію особистого прийому депутатами Івано-Франківської міської  ради», де були відображені рекомендації ефективної організації роботи депутатів місцевої ради з виборцями у форматі онлайн (шаблони звернень громадян до депутатів, зразки звітної документації, процедури доступної комунікації з депутатами). Проєкт рішення був зареєстрований у Івано-Франківській міській раді. По завершенні фінансування проект Центром Політичних Студій реалізується власними силами та ресурсами. 

Номер грантового договору: №РЕС04-07/18  Контактна особа: Кириченко Юлія, пошта та телефон


Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» (ООО ВГО «Комітет Виборців України» – NED).
100%

В межах цього проєкту ГО «Центр Політичних Студій» досліджує роботу Івано-Франківської міської ради та її депутатів з 2017 року. За проєктом ведеться регулярний аналіз діяльності депутатів ради: робота з виборцями, проведення прийомів громадян, інформування виборців про свою діяльність, виступи на сесіях рад, робота над вирішенням проблем мешканців, створення і лобіювання проєктів рішень тощо. Також регулярно перевіряються декларації депутатів, прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів. Для депутатів проводились навчання з виявлення та погашення конфлікту інтересів а також принципах звітування. Щороку підбиваються підсумки роботи депутатів ради та виставляються оцінки за методологією, розробленою експертами кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”. Також щороку долучаються до оцінювання роботи депутатів місцеві експерти – редактори, журналісти, представники ГО. 

Номер грантової угоди: NED Grant 2020-0503 Контактна особа: Анатолій Бойко, пошта та телефон


Громадський моніторинг суддів Івано-Франківської області як механізм протидії корупції в судах та сприяння судовій реформі в Україні
100%

Проєкт реалізовано в рамках конкурсу «Посилення спроможності громадських організацій в регіонах України впливати на владу з метою імплементації та прискорення реформ» ГО «Центр Політико-Правових Реформ» за сприяння Посольства Нідерландів в Україні (програма Матра).

Мета проєкту – перевірка повноти, ефективності впровадження судової реформи на місцевому рівні та пошук нових механізмів публічності та відкритості судів і суддів Івано-Франківської області. Забезпечення відкритості і прозорості у діяльності судів, залучення засобів масової інформації до висвітлення його діяльності, сприяння безперешкодній реалізації конституційного права громадян на інформацію і свободу слова та формування позитивного іміджу судової влади в суспільстві.

В рамках проєкту було проведено аналіз публічності та відкритості судів і суддів Івано-Франківської області. Аналітиками Центру Політичних Студій було здійснено моніторинг стилю життя місцевих суддів відповідно до даних, вказаних у їх деклараціях про майно та доходи. В рамках цього напрямку було здійснено інтерв’ювання місцевих суддів, щодо відповідності даних, вказаними у їх деклараціях, отриманої аналітиками ЦПС із державних реєстрів прав на рухоме і нерухоме майно. На основі проведеного аналізу було опубліковано 9 аналітичних матеріалів та поширено у місцеві і регіональні ЗМІ.

Для підвищення рівня комунікації між судами, ЗМІ та громадськими організаціями області було проведено круглий стіл, на який запросили керівників ГО області, керівників судів, суддів-спікерів та прес-секретарів судів, місцеві ЗМІ. В ході круглого столу була підписана тристороння угода між учасниками заходу та створена тристороння комунікаційна платформа. Метою діяльності такої платформи стала постійна комунікація між судами, ЗМІ та громадськістю. Суди та ЗМІ почали комунікувати між собою у доступнішому форматі: прес-секретарі судів почали подавати анонси і релізи у доступній, спрощеній від складних юридичних термінів, формі. У кожному із судів передбачили можливість швидко і доступно для ЗМІ отримувати інформацію і коментарі від суддів-спікерів щодо резонансних справ. Для кращої комунікації представників громадськості на базі інформаційного центру Івано-Франківського міського суду було створено платформу, в рамках якої постійно відбуваються круглі столи та зустрічі для обговорення резонансних справ та пропозицій від громадськості. Платформа доступна для усіх судів Івано-Франківської області.

Результатом проєкту стала довгострокова і продуктивна співпраця між судами області, ЗМІ та громадськими організаціями щодо налагодження швидкої і доступної комунікації, обговорення пропозицій та впровадження спільних проєктів. Це дало можливість збільшити відкритість та публічність місцевих судів та покращити імідж суддів Івано-Франківської області.

Контактна особа: Кириченко Юлія, пошта та телефон.   


«Прикарпатські дебати»
100%

Проєкт реалізовувався спільно з телеканалом «РАІ» в межах кампанії Руху «ЧЕСНО». 

Мета проєкту – забезпечити рівний доступ кандидатам у міські голови Івано-Франківська до відкритої, публічної та конкурентної платформи для проведення передвиборчих дебат. Надати мешканцям можливість задати питання кандидатам у міські голови у прямому ефірі. 

Для підвищення рівня прозорості, чесності та відкритості передвиборчої боротьби між кандидатами у міські голови Івано-Франківська у 2015 році ГО «Центр Політичних Студій», спільно з обласним телеканалом “РАІ” організували та провели «Прикарпатські дебати». Заходи тривали у прямому ефірі телеканалу «РАІ», де в студії дебатували між собою два кандидати (дебатери визначались попередньо на відкритому жеребкуванні). Мешканці мали можливість задати питання до кандидатів телефоном, або на центральній площі міста, де була обладнана мобільна студія. У самій студії, згідно регламенту дебатів, була передбачена можливість задавати питання до кандидатів від головних редакторів місцевих ЗМІ, представників ГО та політичних партій. 

Загалом було проведено 5 прямих ефірів дебатів між кандидатами на посаду міського голови Івано-Франківська у першому турі виборів, та один ефір під час другого туру. 


«Доступний для громади бюджет міста Івано-Франківська»
100%

Проєкт реалізовувався у 2015 – 2016 роках в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ — за прозорі місцеві бюджети!»,  що виконується Одеською обласною організацією «Комітету виборців України»,  Фундації «Відкрите суспільство» та громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за фінансової підтримки Європейського союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Мета проєкту – аналіз бюджетного процесу в Івано-Франківській міській раді у частині щодо відкритості, прозорості, залученості громади. Розробка і лобіювання механізмів участі громадян в бюджетному процесі та інформування про дохідну і видаткову частини міського бюджету. Моніторинг закупівель виконавчих органів ради в сфері капітального ремонту дорожнього полотна вулиць міста.

Проєкт реалізовувався у кількох напрямках та включав у себе моніторинг бюджетного процесу міста Івано-Франківська, аналіз наявних нормативно-правових актів, що регулюють бюджетний процес, надання рекомендацій ОМС щодо підвищення рівня прозорості, відкритості та доброчесності, розробку НПА, що запровадять ефективне функціонування бюджетного процесу, навчання громадських активістів та просвітницьку кампанію для населення громади. 

Експертами Центру Політичних Студій було проведено аналіз діючих НПА щодо бюджетного процесу та моніторинг сайту міста на предмет наявності та доступності бюджетної інформації. Аналіз здійснювався за більш ніж 170-ти критеріями. За підсумками такого аналізу було підготовлено та презентовано рекомендації для місцевої ради щодо підвищення рівня прозорості, участі та доброчесності ведення бюджетної політики. Також проведено аналіз закупівель виконавчих органів ради в сфері капітального ремонту дорожнього полотна вулиць міста та оскарження порушень законодавства. 

Для представників громадських організацій та журналістів Івано-Франківська проведено семінар, де надано інструменти для аналізу бюджетного процесу в місті Івано-Франківську. 

Експертами Центру Політичних Студій проведена підготовка на основі аналізу проектів рішень виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради: «Про порядок публікації інформації розпорядниками коштів», «Фінанси міста» та проекту рішення сесії ради «Бюджетний регламент Івано-Франківської міської ради». Ці проєкти рішень були презентовані на круглому столі та обговорені з предствниками міської ради (заступниками міського голови, керівником фінансового департаменту міськради, представниками секретаріату ради), місцевими активістами та представниками ЗМІ. Проєкти рішень були зареєстровані та прийняті міською радою. 

Для просвіти мешканців міста щодо їх участі та контролю бюджетного процесу були проведені вуличні акції у вигляді перфомансу – «дерибану» місцевого бюджету – бюджет міста презентували у формі торта, а кожен з мешканців міг відрізати собі шматок. В цей час експерти Центру Політичних Студій роздавали брошури та пояснювали мешканцям про те, що таке місцевий бюджет і як містяни можуть на нього впливати, контролювати його та подавати свої пропозиції при його формуванні. Загалом участь у таких акціях взяло понад 600 осіб. 

В межах проєкту експерти Центру Політичних Студій виступили одними із творців та лобістів започаткування в Івано-Франківську Бюджету участі (партиципаторного бюджетування). В 2015 році у Івано-Франківську його було реалізовано вперше і виділено з бюджету 500,000.00 гривень. У 2020 році на проєкти Бюджету участі виділено вже понад 10,000,000.00 гривень. 

Номер грантової угоди: КВУ- 20/15-11 Контактна особа: Анатолій Бойко, пошта та телефон.


«Публічність комунальних підприємств обласних центрів західної України як механізм протидії корупції»
100%

Проєкт реалізовувався у 2016 році за підтримки Transparency International Україна та Hewlett-Packard в рамках проєкту «Відкрите врядування: без паперових обіцянок, досягнення реальних результатів»

Мета проєкту – дослідити рівень відкритості комунальних підприємств обласних центрів західної України в: Івано-Франківську, Ужгороді, Львові, Тернополі, Луцьку, Рівному, Хмельницьку. Розробити стандарти відкритості КП які визначатимуться у примірному Положенні про відкритість КП як механізм протидії корупції та моніторинг послуг, що надаються органами місцевого самоврядування.

Для реалізації проєкту у західній Україні було проведено роботу над доповненням і удосконаленням методології оцінювання відкритості комунальних підприємств за проєктом «Публічність комунальних підприємств міст Івано-Франківської області як механізм протидії корупції». Для цього була створена робоча група, куди, окрім експертів Центру Політичних Студій, було долучено керівника програми практичної політики «Інституту Політичної Освіти» Олександра Солонтая та експерта Реанімаційного Пакету Реформ Івана Лукерю. 

В ході проєкту було розроблено вебсайт з опитувальником «Публічність комунальних підприємств обласних центрів західної України як механізм протидії корупції», що виконував наступні функції:

  • Онлайн опитування щодо рівня відкритості комунальних підприємства обласних центрів західної України 
  • Онлайн опитування щодо пріоритетності висвітлення певного виду інформації про КП; 
  • Онлайн форма можливості коментувати окремі норми проєкту рішення «Положення про відкритість комунальних підприємств обласних центрів західної України» розробленого експертами проєкту.

На конкурсній основі було відібрано координатора проєкту та журналіста у кожному з обласних центрів західної України – Івано-Франківську, Ужгороді, Львові, Тернополі, Луцьку, Рівному, Хмельницьку. Для них було проведено семінари, на яких ознайомлено із методологією оцінки та практичними підходами до реалізації проєкту. 

В обласних центрах, на основі запитів на публічну інформацію та аналізів веб-сайтів КП, проведено оцінювання публічності комунальних підприємств. Також місцевих експертів в обласних центрах було долучено до опитування методом лицем до лиця. З опрацьованих результатів опитування щодо відкритості в діяльності КП та пріоритетів у інформуванні жителів міста щодо своєї роботи, сформовано рейтинг публічності КП та надано рекомендації щодо покращення рівня публічності. Рейтинги і рекомендації були презентовані у кожному з обласних центрів західної України на круглих столах за участі представників ОМС, представників місцевих ГО та журналістів.

Також в обласних центрах ініційовано напрацювання Положень про відкритість комунальних підприємств міст – було створено робочі групи із місцевих експертів, депутатів та громадських активістів. Напрацьовані положення були презентовані та обговорені на круглих столах. Надалі вони були зареєстровані в місцевих радах та прийняті в 4-х обласних центрах. 

Номер грантової угоди: № 45-29- ТІ-С-3 Контактна особа: Анастасія Козловцева, пошта та телефон.


«Публічність комунальних підприємств міст Івано-Франківської області як механізм протидії корупції»
100%

Проєкт реалізовувався у 2015 році за підтримки Transparency International Україна та Hewlett-Packard в рамках проєкту «Відкрите врядування: без паперових обіцянок, досягнення реальних результатів».

Мета проєкту – дослідити рівень відкритості комунальних підприємств міст обласного підпорядкування в Івано-Франківській області (Болехів, Бурштин, Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Яремче) та розробити стандарти відкритості КП які визначити у типовому Положенні про відкритість КП як механізм протидії корупції.

В ході реалізації проєкту експертами Центру Політичних Студій розроблена методологія оцінки відкритості комунальних підприємств міст обласного підпорядкування Івано-Франківської області. До розробки методології було залучено експертів місцевого та всеукраїнського рівня, що спеціалізуються на діяльності КП. Згідно розробленої методології аналітиками було направлено запити на публічну інформацію та звернення до комунальних підприємств обласного центру та міст обласного значення Івано-Франківської області. Також проведено аналіз сайтів цих КП. Роботу проведено з метою визначення рівня публічності комунальних підприємств та їх рейтингування за визначеними методологією критеріями. 

На основі отриманих даних було сформовано рекомендації для КП щодо підвищення рівня публічності та прозорості у їх діяльності. Їх презентовано на круглому столі за участі представників цих КП, місцевої влади, громадських активістів та журналістів. Усі рекомендації було передано до КП, що досліджувались.

Для того, щоб мешканці міст, де проводився аналіз публічності КП могли долучитись до оцінки процесу було розроблено онлайн-опитувальник. Мешканці міст у цих опитувальниках могли обрати КП, що надає послуги, оцінити його публічність за критеріями методології та залишити відгук. Дані з опитування були використані при розробці висновків та рекомендацій за результатами оцінки. 

Також, на основі отриманих даних при дослідженні та зафіксованих проблем було розроблено проєкт рішення для місцевих рад «Положення про відкритість комунальних підприємств міської ради». Для його розробки було створено робочу групу з представників комунальних підприємств, ГО, депутатів місцевих рад, експертів з діяльності КП – заглом до групи увійшло понад 15 осіб. Проєкт рішення було презентовано на круглому столі за участі представників ОМС з населених пунктів, де здійснювався моніторинг, громадських активістів, експертів та ЗМІ. Запропоновані після обговорення зміни були внесені в проєкт рішення. Сам проєкт рішення «Положення про відкритість комунальних підприємств міської ради» було зареєстровано в Івано-Франківській міській раді та розіслано в міські ради міст обласного значення на Прикарпатті. Івано-Франківська міська рада прийняла на сесії запропонований проєкт рішення. 

Номер грантової угоди: №28/29 Контактна особа: Анастасія Козловцева, пошта та телефон.


«Обізнаний парламентський вибір Прикарпатців 2014»
100%

Проєкт реалізовано в рамках руху «ЧЕСНО» за підтримки PACT inc.  

Мета проєкту: привернути увагу громадян до проблеми вибору достойних депутатів у парламенті, включаючи вибір депутатів у одномандатських округах Івано-Франківської області, шляхом розповсюдження інформації про кандидатів, їх статків, способу життя , політичних програм, політичного оточення, історії змін політичних партій та іншої громадської та політичної діяльності. Іншим завданням проекту є консультація з питань виборчого законодавства, захист прав громадян, а також активізація виборців.

Проєкт реалізовувався в усіх районних центрах Івано-Франківської області. Для його реалізації було відібрано понад 40 волонтерів. Спільно з експертами Центру Політичних Студій вони забезпечували роботу мобільних громадських приймалень, де виборці могли ознайомитись з нормами виборчого законодавства, інформацією про кандидатів до ВРУ від Прикарпаття та посібником «Путівник виборця». 

Для надання інформації про важливість участі у виборах та роз’яснення правил виборчої кампанії була запущена безкоштовна гаряча лінія. Загалом вдалось надати понад 600 консультацій виборцям телефоном. 

Для налагодження комунікації з ключовими сторонами виборчого процесу регулярно організовувались публічні події. Для політичних партій та кандидатів у області було організовано 5 круглих столів, де обговорювались принципи чесної та відкритої боротьби на виборах, проблеми області та завдання для кандидатів від мешканів області. Для журналістів регулярно організовувались брифінги та прес-конференції, на яких повідомлялось про стан справ та оприлюднювались дані про кандидатів у депутати, факти порушень виборчого процесу партіями та кандидатами. Загалом було проведено 12 заходів для ЗМІ області. 

Номер грантової угоди: 380А0699 Контактна особа: Насієдкіна Марія, пошта та телефон. Адреса: м.Київ, вул. Малопідвальна 10, оф. 2. Вебсайт


«Обізнаний вибір Прикарпатців»
100%

Проєкт реалізовувався спільно з Фондом Східна Європа в 2012 році в рамках руху «ЧЕСНО».

Мета проєкту – підвищення рівня політичної свідомості та політичної культури громадян в Івано-Франківській області у виборчому процесі 2012 року, шляхом проведення освітньо – інформаційних кампаній.

В рамках проєкту вдалось створити широку волонтерську мережу по всій Івано-Франківській області, що допомагали втілювати заходи проєкту: збір та обробка інформації про кандидатів від області до ВРУ, фіксація порушень у виборчому процесі зі сторони партій та кандидатів, проведення інформаційних кампаній з ознайомлення виборців із інформацією про кандидатів та правилами виборчого процесу у містечках і селах Івано-Франківської області. Загалом, вдалось залучити понад 100 волонтерів у 14-ти районах Івано-Франківської області, які проводили інформаційні кампанії, роз’яснювальну та просвітницьку роботу з мешканцями, моніторили стан проведення виборчої кампанії та відповідали на питання виборців через гарячу телефонну лінію. Проведено 2 семінари – для волонтерів, що здійснювали просвітницькі кампанії та волонтерів, що працюва у громадських приймальнях. 

Зі сторони експертів Центру Політичних Студій проводилася постійна комунікація з політичними партіями і кандидатами – доносилась інформація про вимоги законодавства до виборчого процесу, інформація про зафіксовані порушення зі сторони партій та кандидатів, велась комунікація щодо чесної та відкритої передвиборчої діяльності. 

В навчальних закладах та на зустрічах з громадськими організаціями було проведено понад 30 презентацій «Виборець обирає майбутнє». На цих презентаціях було надано інформацію про правила виборчих перегонів, можливість фіксації виборцями порушень у процесі виборчих кампаній та в день голосування, проводилась мотиваційна складова заходу із закликами до участі у виборах. 

У всіх 6-ти одномандатних виборчих округах Івано-Франківської області проведені громадські слухання на тему: «Чого можна досягти шляхом участі громадян у виборах». В ході цих заходів виборцям доносилась інформація про важливість участі у виборчому процесу та методи громадського впливу мешканців громад на депутатів різних рівнів. 

Для мешканців області, журналістів, представників громадських організацій та політичних партій проведено круглий стіл «Громадяни та їх виборчі інтереси» для покращення комунікації між виборцями та політиками та донесення до кандидатів у ВРУ реальних потреб та проблем виборців. 

У селищах, селах та містах Івано-Франківської області було проведено два соціологічних опитування «Івано-Франківщина у виборах 2012» з метою визначення електоральних настроїв (перше соцопитування) та вподобань населення (друге соцопитування). Було опитано близько тисячі респондентів. Результати соціологічних опитувань були оприлюднені в місцевих та обласних ЗМІ. 

Для моніторингу біографічних відомостей кандидатів до ВРУ в Івано-Франківській області було розроблено критерії доброчесності кандидата. За результатами такого моніторингу було виготовлено газету накладом у 20 000 екзеплярів та розповсюджено силами волонтерів Центру Політичних Студій у всіх населених пунктах Івано-Франківської області. 

Номер грантової угоди: 166 Контактна особа: Ольга Рачинська, телефон та сайт. Адреса: м.Київ, вул. Саксаганського 83, оф. 8.