Чотири депутати відмінники та сім депутатів прогульників – аналіз роботи ради Більшівцівської ОТГ

Молодіжна рада Більшівцівської ОТГ, в рамках співпраці з Програмою DOBRE, вже другий рік поспіль провела оцінку роботу депутатів місцевої ради щодо відвідування депутатами сесійних засідань та роботи з виборцями (прийом депутатів та річне звітування). На основі отриманих даних склали рейтинг депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками роботи в 2019 році.

До Більшівцівської селищної ради було направлено два запити на інформацію стосовно відвідувань депутатами сесій ради та інформації щодо прийому громадян. Згідно отриманої відповіді щодо відвідування сесій ради, то можна констатувати, що більше половини депутатів ради пропустили понад 25% засідань за  2019 року, що у порівнянні з 2018 роком є кращим результатом.

Але слід відзначити що серед 26 депутатів Більшівцівської селищної ради є четверо депутатів, що досить відповідально ставляться до своїх обов’язків і за вказаний періоди не пропустили жодного засідання ради, це Богдан Афтанас, Василь Гавриш, Дмитро Костик та Оксана Николин.

Як зазначила Оксана Николин:

«Я вважаю, що одним із обов’язків депутата є постійне відвідування засідань ради. Якщо депутат пропускає засідання, він якщо так можна сказати втрачає якісний «зв’язок» з виборцями, оскільки не може пояснити чому рада приймала ті чи інші рішення, чому одні проекти рішень були підтримані а інші не підтримані. Окрім того якщо наприклад,  я не була присутня на засіданні, я не можу донести іншим депутатам проблеми свого округу».

Однак є такі депутати, що не відвідали жодного засідання чи пропустили більшу половину засідань в 2019 року. Закон України “Про статус депутатів місцевих рад зазначає, що депутати місцевої ради повинні відвідувати сесії, проводити прийоми громадян, звітуватися перед виборцями та працювати в постійних депутатських комісіях ради. Відповідно до Закону передбачена процедура відкликання депутата місцевої ради, якщо ним не виконуються визначені Законом обов’язки – тобто якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії (Стаття 37). 

Хто з депутатів селищної ради може бути відкликаний.

За 2019 рік відбулося  13 пленарних засідань ради, в яких  мало взяти участь 26 депутатів селищної ради Більшівцівської ОТГ

 У 2019 році один депутат не відвідав жодного засідання – це Василь Мельник, хочемо нагадати, що в 2018 році він також не відвідав жодного засідання. 

Причину своїх пропусків Василь Мельничук пояснює так: 

Я, на даний момент, проживаю в Рівненській області, і фізично не маю можливості приїжджати на сесії, так склались життєві обставини”

Незважаючи на це – рада не ініціювала відкликання даного депутата а сам депутат не написав заяви на складання повноважень. 

Ще шість депутатів пропустили більше половини засідань. Юлія Грибик та Ігор Бандура пропустили по 10 пленарних засідань, що становить 77% пропущених сесій ради, Роман Зорій пропустив 8 пленарних засідань (62% пропущених сесій ради), ці троє депутатів так само пропустили більше половини засідань і у 2018 році, до них в 2019 році приєдналися Ярослав Генза та Микола Назаркевич, що також пропустили по 8 пленарних засідань (62% пропущених сесій ради),  Михайло Боянівський пропустив 7 засідань ради (54% пропущених сесій ради).

За підсумками 2019 року ще 8 депутатів селищної ради (що становить майже третину від складу ради) пропустили від 25% до 50% пленарних засідань. 

По шість засідань пропустили  Ірина Януш та Дмитро Бандура, це 46% пропущених засідань. П’ять засідань (38% пропущених сесій ради) пропустили троє депутатів Дмитро Горбунь, Ігор Майструк та Марія Небор.  Ще троє депутатів пропустили майже третину засідань (4 засідання, 31 % пропусків) – Тетяна Довган, Надія Козань  Михайло Януш.

Оскільки рада не приймала рішення які причини пропусків сесій ради можна віднести до поважних причин, а які ні, було взято коментарі в деяких депутатів що пропустили більше половини засідань, з метою отримати інформацію про причини пропуску засідань ради.

У Ярослава Гензи інша ситуація: «Частину сесій я пропустив через те що перебував на лікарняному, решту через роботу. В мене специфічна робота, яку ніхто за мене робити не буде, і я маю вибір, або я працюю, або звільняюсь і відвідую всі сесії. Проблемами округу цікавлюся і по мірі можливості стараюсь допомогти людям»

Роман Зорій, коментує причини пропусків тим, що «В літній період 2019 року я тривалий час перебував за кордоном. Ще частину сесій я пропустив, через зайнятість на роботі, і тут хочу зазначити, що цього та минулого року рада почала направляти повідомлення мені на роботу, про дату та час проведення засідань ради»: В 2018 році більше половини засідань п. Роман пропустив, через те що рада не надсилала повідомлень про проведення сесій і відповідно підстав, відпроситися з роботи не було. 

В Юлії Грибик, причини пропуску такі самі як і в 2018 році. «Я знаходжуся у декретній відпустці, в мене маленька дитина, яку я не маю на когось залишити, і відповідно не маю можливості відвідувати сесії»-повідомила депутатка.

Жоден депутат Більшівцівської селищної ради не повідомив про місце та час депутатського прийому

Закон України зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, у соціальних мережах, друкованих ЗМІ та дошках оголошень.

У відповіді на запит селищна рада зазначила, що графік проведення прийомів громадян, депутатами Більшівцівської селищної ради у 2019 року відсутній. Відповідно – на офіційному сайті ради такий графік не висвітлювався. Оголошення про дату, місце та час проведення прийомів громадян депутатами радою не розміщувався і відомості про фактичний прийом громадян відсутній. З відповіддю ради можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/IouMXj0  

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати закони, які регламентують його діяльність. Якщо ж депутат не проводить щонайменше раз на місяць прийом громадян – він сам порушує законодавство.

 Лише 5 депутатів селищної ради Більшівцівської ОТГ прозвітував за рік роботи перед виборцями.

 Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади чи ЗМІ. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства. 

За 2019 рік прозвітувало  тільки п’ять депутатів. Вони оприлюднили звіт на сайті ради, це Матейко Дмитро, Ірина Януш, Надія Козань, Микола Станіславський та Василь Салига. Решта 21  депутати не прозвітувався перед громадою за свою діяльність за 2019 рік. Так само не оприлюднені на сайті письмові звіти депутатів ради за 2019 рік. Слід зауважити що у 2018 році жоден депутат селищної ради не оприлюднив звіт про свою діяльність на сайті ради чи повідомив представників ради де проходило звітування. І необхідно зазначити, що в грудні 2019 року, депутатам було роз’яснено, яким чином їм готувати звіти про свою діяльність, а також надано зразкові документи по звітуванню депутатів.   

Виходячи з цього можна зробити висновок, що депутати Більшівцівської селищної ради проігнорували пряму вимогу закону та свій обов’язок перед виборцями, щодо інформування про свою діяльність в раді.

Депутати місцевої ради зобов’язані дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – вони не повинні порушувати вимоги законів, які регламентують їх діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, не проводить кожного місяця прийом громадян, один раз на рік не звітує про свою діяльність на відкритих зустрічах з виборцями згідно з затвердженого радою графіку, не розміщує свій звіт у відкритому доступі – він порушує вимоги чинного законодавства, а також право своїх виборців на отримання інформації про діяльність депутата якого вони обрали представляти свої інтереси в раді.

З проведеного аналізу можна стверджувати той факт, що у Більшівцівській селищній раді лише одинадцять депутатів селищної ради регулярно відвідують пленарні засідання ради, і тим самим відповідально ставляться до взятих на себе обов’язків перед громадою та відстоюють інтереси своїх виборців та громади в цілому.

Семеро депутатів ради пропустили більше половини засідань селищної ради серед яких є Василь Мельник що не відвідав жодного засідання ні в 2018, ні в 2019 роках, троє депутатів, що відвідали більше сесій порівняно з 2018 роком, але все рівно пропустили більше половини сесійних засідань Ігор Бандура, Юлія Грибик та Роман Зорій, які могли бути відкликані за підсумками своєї діяльності у 2018 та 2019 роках. Ще двоє депутатів Ярослав Генза та Микола Назаркевич за підсумками відвідування сесій в 2019 році можуть бути відкликані, і тут слід зазначити що у 2018 році ці депутати пропустили тільки третину сесійних засідань. Та Михайло Боянівський що у 2018 пропустив рівно половину сесій, а вже у 2019 пропустив більше половини сесій селищної ради

ПІБ депутата %пропусків сесій у 2018 році %пропусків сесій у 2019 році Зміни результатів у порівнянні з 2018-м роком
Василь Мельник 100% пропусків 100% пропусків
Ігор Бандура 83% пропусків 77% пропусків +6%
Юлія Грибик 92% пропусків 77% пропусків +6%
Роман Зорій 66% пропусків 62% пропусків +4%
Михайло Боянівський 50% пропусків 54% пропусків -4%
Ярослав Генза 33% пропусків 62% пропусків -29%
Микола Назаркевич 33% пропусків 62% пропусків -29%


Також, незважаючи на те що у порівнянні з попередніми роками, у 2020 році депутати селищної ради почали публічно оприлюднювати звіти про свою діяльність за 2019 рік, кількість таки депутатів є критично малою, лишень 5 депутатів із 26 оприлюднили звіти про свою діяльність.

Крім того на сайті ради відсутняя інформації про час та місце проведення прийомів громадян депутатами Більшівцівської селищної ради, що різко знижує ефективність діяльності депутата у вирішенні проблем жителів громади, спілкування з виборцями після Служби Божої чи на вулиці у селі, не дає можливості всім виборцям донести проблеми свого округу чи свої особисті до депутата. Відсутність звіту, в свою чергу, не дає жителям громади можливість оцінити, чи ефективно депутат використовує наданий йому мандат на представлення інтересів мешканців його виборчого округу та громади в цілому.

Таке відношення депутатів до виконання своїх обов’язків критично зменшує ефективність роботи селищної ради, оскільки депутати піддають ризику прийняття важливих рішень для існування громади. У разі, якщо депутат місцевої ради не має можливості виконувати свої обов’язки – він може достроково скласти свої повноваження.

Дослідження роботи депутатів селищної ради Більшівцівської ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Більшівцівської ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проєкт у Більшівцівській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку – USAID.

Поширити у соціальних мережах