Реформа пропонує відійти від нездійсненних обіцянок безкоштовної медицини до гарантованого пакету послуг – експерт

Реформа медицини в Україні передбачає відхід від державного фінансування медичних закладів до оплати з держбюджету гарантованого пакету послуг для кожного пацієнта.

Про це під час зустрічі із журналістами в Івано-Франківську розповів експерт з медицини Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка, передає WestNews.

“Держава обіцяє пацієнту у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медичну допомогу безоплатно. Коли пацієнт приходить у такий заклад у 95% випадків він купує медикаменти за власний кошт, а скільки він лишає в лікарні у вигляді неформальних платежів не відомо нікому”, – каже пан Ябчанка.

Експерт зазначив, що лікарі по всій країні отримують близько 3 тисяч гривень – так діє успадкована від радянської окупації “урівняловка”. Медику залишається лікувати і чекати – віддячиться, чи не віддячиться. Або сказати відповідну “таксу”, і тоді лікар перетворюється на рекетира.

“Держава обіцяє безоплатну меддопомогу і перекладає це на плечі лікарів, а лікар постає перед вибором – або бути жебраком або вимагати “таксу”. 640 тисяч домогосподарств щороку потрапляють у катастрофічну фінансову ситуацію, коли нема чим оплатити лікування”, – розповідає експерт.

Медик наголосив, що інформацію про медицину зараз пов’язують буквально із катастрофою. Тому за медичною допомогою звертаються, коли вже немає виходу.

Олександр Ябчанка. Фото Hromadske.ua

Олександр Ябчанка. Фото Hromadske.ua

“В нас система вирішення проблем зі здоров’ям, а не профілактики – а це величезна різниця. Бо система охорони здоров’я – це перш за все профілактика проблем, а не їх вирішення. Перш за все, система має бути налаштована таким чином, щоб попередити проблеми”, – пояснює Олександр Ябчанка.

“За ранню діагностику має відповідати первинна ланка, яка зараз працює вкрай неефективно”, – зазначив він.

Реформа, яку розробило МОЗ і яку лобіюють Кабмін та Президент, передбачає відхід від нездійсненних обіцянок безоплатної медичної допомоги до гарантованого пакету послуг, який оплачується за рахунок платників податків. Другий крок змін – держава поступово відходить від фінансування закладів охорони здоров’я і переходить до закупівлі послуг. А де саме ці послуги собі закуповувати, вирішить сам пацієнт.

Для того, щоб ця концепція стала реальною, потрібно змінити нормативну базу країни. МОЗ вийшли на публічні консультації з учасники системи – медиками та пацієнтами. Після цього концепцію реформи фінансування та адміністрування було запропоновано Кабміну і він його затвердив. І вже після цього представники міністерства поїхали в тур містами України, де зустрічалися з місцевими.

“Ми проїхали 40 міст і вони (представники МОЗ – ред.) вже в ті законопроекти включали те, що вони почули від пацієнтів та лікарів. Таким чином реформу охорони здоров’я було внесено в топ-3 медійних тем. Чого вони добились? В Президента не було іншого виходу, як вийти і провести Нацраду реформ. Сама суть законопроектів не змінилась і Президент закликав депутатів підтримати реформу”, – пояснив Олександр Ябчанка.

Проти реформи медицини виступили фракції “Батьківщини”, “Опозиційного блоку”, “Падикальної партії Ляшка”, “Відродження”, а також персонально Ольга Богомолець та Олег Мусій.

“Їхні аргументи такі: люди будуть змушуні доплачувати. Ви на якій планеті живете?! Люди тепер за все платять. Тут йдеться про розподіл відповідальності. Є гарантований пакет медичних послуг, який оплачує держава, а решта – люди зможуть собі замовляти у лікарів офіційно за безготівкові кошти”, – каже експерт.

Реформа передбачає значне покращення сервісу і роботу медиків з пацієнтами напряму.

“Надали якусь послугу пацієнту – отримали за це кошти від Національної служби здоров’я”, – пояснює Олександр Ябчанка.

Завдяки реформі буде створено вільний ринок праці для медиків та встановлено конкурентні зарплати. Надання додаткоих послуг стане легальним. Пацієнти отримають право вільного вибору лікарів та медзакладів.

Окрім цього, з медичними закладами розриватимуть контракти за прийняття готівки – таким чином вдасться значно зменшити корупцію у медицині.

Реформа змусить медиків справді піклуватися про пацієнтів через створену ринком конкуренцію.

Джерело: West News

Поширити у соціальних мережах