В Дзвиняцькій сільській раді об’єднаної територіальної громади у 2019 році покращилася робота депутатського корпусу

Другий рік поспіль члени та членкині Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ досліджують роботу депутатів та депутаток місцевої ради, а саме: відвідування депутатами засідань ради, ведення ними особистого прийому громадян та публічне звітування перед виборцями.

Ми не оцінювали якість прийнятих рішень нашою радою, але ми покажемо Вам чіткі цифри, які говорять важливі речі про роботу депутатів нашої громади. Інформацію було взято з відкритих джерел або отримано у відповідь на запит на публічну інформацію. Дослідження показало, що у порівнянні з минулим 2018 роком сільські депутати та депутатки покращили свою роботу в 2019 році. Припускаємо, що оприлюднення результатів минулорічного дослідження могло мотивувати наших обранців до подальшої сумліннішої роботи.

Робочі будні сесійної зали…

Усього в Дзвиняцькій сільській раді 26 депутатів. 9 депутаток та 17 депутатів.

Місцева рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання та приймаються необхідні рішення. Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів.

В 2019 році відбулося 6 сесійних засідань сільської ради Дзвиняцької об’єднаної територіальної громади. На всіх засіданнях ради ОТГ був необхідний кворум. 

Відмінники з відвідування сесій місцевої ради

Сім депутатів та депутаток місцевої ради не пропустили жодного засідання сесії, показавши 100% явку: Василь Максимів, Ростислав Конечний, Василь Черевко, Андрій Гринішак, Михайло Солецький, Богдана Беспалько, Руслана Волочій. Для порівняння у 2018 році тільки 2 депутати не пропустили жодного засідання – Василь Максимів і Василь Черевко.

Михайло Солецький звертає увагу:

Я вважаю, що, йдучи в депутати, навіть на безоплатній основі, ми маємо чітко усвідомлювати свою суспільну відповідальність та, високо оцінюючи той вотум довіри, який нам дали виборцІ, як мінімум – ходити на сесії! То мій першочергово особистий громадянський обов’язок. Тому сесії відвідую та цьогоріч звітував онлайн через карантинні обмеження. Однак кожен мій виборець знає, де мене знайти.”

Високий рівень відвідування пленарних засідань

По одному засіданню сесії (16,67% прогулів) пропустили депутат – Микола Боднарук та депутатки – Любов Прокоп’юк, Наталія Семків, Галина Костишин.  По два засідання сесії (33,33% прогулів) пропустили депутати – Ігор Курилюк, Геннадій Соколовський, Костянтин Лецин, Тарас Дашковець та депутатки – Надія Ошколуп, Лілія Красілич, Валентина Мельник. По три засідання (50,00% прогулів) пропустили Андрій Герин і Віталій Костишин. 

Ім’я та прізвище депутата Кількість пропущених сесій (усього в 2019 році було 6 сесій) Відсоток пропущених у 2019 році сесій Зміни у порівнянні з 2018 роком
Микола Боднарук 1 16,67% -33,33%
Любов Прокоп’юк 1 16,67% -13,33
Наталія Семків 1 16,67% -23,33
Галина Костишин 1 16,67% +6,67
Ігор Курилюк 2 33,33% -6,67%
Геннадій Соколовський 2 33,33% -6,67%
Костянтин Лецин 2 33,33% -16,67%
Тарас Дашковець  2 33,33% +3,33%
Надія Ошколуп 2 33,33% -16,67%
Лілія Красілич 2 33,33% +13,33
Валентина Мельник 2 33,33% +13,33%
Андрій Герин 3 50% 0%
Віталій Костишин 3 50% +20%

Недисциплінованість в депутатських обов’язках

У Законі України “Про статус депутатів місцевих рад” передбачено, що однією з підстав для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради є пропуск ним протягом року більше половини пленарних засідань ради (стаття 37).

Як і минулого року більше 50% засідань пропустили такі депутати і депутатка: чотири засідання (66,67% прогулів) Сергій Саїв, Дмитро Зваричук та Оксана Олексин; п’ять засідань сесій (83,33% прогулів) – Тарас Демків; шість засідань ради (100% прогулів) – Андрій Ярославович Коритан. 

На жаль до цієї когорти доєднався Андрій Васильович Коритан, який пропустив 5 засідань (83,33%), тоді як у 2018 році він не відвідав тільки 10% засідань.

Ім’я та прізвище депутата Кількість пропущених сесій (усього в 2019 році було 6 сесій) Відсоток пропущених у 2019 році сесій Зміни у порівнянні з 2018 роком
Андрій Ярославович Коритан 6 100% +30%
Тарас Демків 5 83,33% +23,33%
Андрій Васильович Коритан 5 83,33% +73,33%
Сергій Саїв 4 66,7% -3,3%
Оксана Олексин 4 66,7% -3,3%
Дмитро Зваричук 4 66,7% +6,7%

Оксана Олексин так пояснює свою відсутність на сесіях:

Скажу Вам як мама – не завжди просто поєднувати материнство та депутатську діяльність. Так, я не усі сесії відвідую, однак моя громадська робота, робота на місці з виборцями, моя залученість в реалізації проєктів та організаційних питаннях говорять про мене самі. Я не завжди відвідую сесії, та не підводжу людей, компенсуючи це активною роботою на своєму окрузі.”

Тарас Демків:

“Мої пропуски пов’язані з роботою, зокрема я був у відрядженні декілька місяців”.  

Чому відвідування сесій таке важливе?

Сільська рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання,  ухвалюються рішення необхідні для громади. Згідно з законами депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин. Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Буквально несумлінні депутати не тільки свої обов’язки погано виконують, але й старанним заважають працювати.

 

Де знайти свого депутата?

Стаття 10 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, друкованих ЗМІ та дошках оголошень.

«Де проходить особистий прийом депутатами громадян?», «Чому прийом громадян це важливо?», «Чи є на сайті громади опублікований графік і місце для проведення прийому громадян депутатами?», «Можливо, опублікований список депутатів з номерами телефонів?» – з цими питаннями ми подалися до Дзвиняцької сільської ради із запитом на публічну інформацію. Отриману відповідь можна прочитати за лінком https://cutt.ly/BuYZuxb,  однак її суть зводиться до того, що графік, час і місце прийому громадян – це взаємовідносини депутата та його особистих виборців… тому в раді запропонували звертатись за такою інформацією до кожного депутата персонально. Правда контактів депутатів, за якими власне можна звертатись не надали. А на офіційному веб-сайті ні графіку, ні контактів також немає. Можливо, обранці зустрічаються з виборцями стихійно (на вулиці, в крамниці, біля церкви) і там вирішують справи, які турбують мешканців округу.

Депутатка Наталія Семків висловила своє бачення роботи з виборцями:

“Виборці з великим інтересом слідкують за діяльністю депутатів, яких обрали, і очікують на отримання інформації з перших вуст. Депутат постійно повинен спілкуватися з громадою і звітувати перед виборцями. Якщо раніше я проводила особисті зустрічі з мешканцями округу, то наразі прийом громадян скасовано з причини впровадження карантину. Та депутатська діяльність не може повністю зупинитися, проблем не меншає. Наразі ефективний вихід із ситуації, аби ми могли й далі комунікувати з виборцями, це створення вайбер груп округу чи кожної вулиці окремо. Зручно, економить час, миттєвий зворотній зв’язок. Так ми самоорганізовуємось для проведення, наприклад, благоусторою. Були випадки, що виборці повідомляли таким чином про стихійне поширення вогню через необачне спалювання сухої трави. Тоді разом допомагали ліквідовувати пожежу. Так виборці отримують інформацію про порядок денний сесії та прийняті рішення, висловлюють свої проблеми. І якщо в депутатів Верховної Ради для спілкування з виборцями є електронний кабінет, то для депутатів місцевих рад проблеми з осучасненням їхньої роботи в цьому напрямі. Чудово було б запустити сервіс онлайн звернень E-Приймальня, завдяки якому виборці змогли б залишати свої повідомлення-звернення в режимі онлайн на сайті громади.”

Добре було б, щоб  практика попереднього оголошення про місце зустрічі депутата чи депутатки з виборцями увійшла в наше життя. Важливо знати місце, де можна поспілкуватися зі своїм депутатом!

 

А як депутати звітують про свою діяльність? 

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Більше того, у травні 2019 року Дзвиняцька сільська рада ухвалила окреме рішення, яким визначила спеціальний порядок звітування. За ним депутати зобов’язані оприлюднити письмовий звіт, а згодом прозвітувати на відкритій зустрічі з жителями об’єднаної громади. 

Молодіжна рада з’ясувала скільки депутатів та депутаток прозвітували про свою роботу за 2019 рік.

Протягом квітня-червня 2020 року на офіційному веб-сайті ради, ФБ сторінках ради та інших спільнотах оприлюднили свої письмові звіти: депутатки – Оксана Олексин, Любов Прокоп’юк, Наталія Семків, Лілія Красілич, Галина Костишин, Руслана Волочій, Богдана Беспалько, Валентина Мельник і Надія Ошколуп; депутати – Андрій Герин, Ростислав Конечний, Василь Черевко, Дмитро Зваричук, Андрій Гринішак, Андрій Васильович Коритан,  Михайло Солецький, Геннадій Соколовський, Сергій Саїв, Костянтин Лецин, Василь Максимів.

Двоє депутатів – представники села Міжгір’я – Андрій Гринішак і Оксана Олексин прозвітували на відкритій зустрічі з виборцями, відповідно до затвердженого сільською радою графіку звітування. Решта депутатів, за тим же графіком, мали звітувати 7 березня 2020, втім через запровадження заходів попередження епідемії COVID-19 не звітували перед виборцями наживо.

Лілія Красілич зазначила:

Співпраця з програмою DOBRE таки дійсно позитивно вплинула на свідомість як народних обранців, так і громади. Звітування демонструє той факт, що депутати не просто працюють, так ще й не бояться про це говорити. Цьогоріч звітування депутатів набуло нових форм у зв’язку з карантином. Та це вкотре створило умови для більшого охоплення аудиторії, зацікавлення молоді через мережу, адаптованості влади та визначення нових платформ для комунікації. Ця форма звітування у певній мірі виявилася більш ефективною, ніж форма зібрання. Сама звітую та всіх депутатів закликаю.”

Підсумки

Як бачимо частина депутатів у порівнянні з минулим роком стали відвідувати сесії частіше. Вперше за всю каденцію 77% депутатів прозвітували про свою діяльність.

Проведення ж прийомів громадян лишилося на тому ж рівні. Хоч депутати й запевняють, що спілкуються зі своїми виборцями регулярно, а окремі – у своїх звітах вказували, коли і де проводять прийом, все ж ні графіку проведення прийомів, ні інформації на офіційному веб-сайті не з’явилося.

Дорогі друзі, ми проаналізували, а Ви робіть висновки. Молодіжна рада Дзвиняцької ОТГ дякує за роботу місцевим обранцям та обраницям, які присвячували свій час депутатській роботі. Ваша каденція спливає цьогоріч, однак можемо зустрітись на шпальтах інформаційних статей у разі обрання Вас нашими виборцями вчергове. До нових зустрічей!

Дослідження роботи депутатів місцевої ради Дзвиняцької ОТГ у 2019 році здійснили члени та членкині Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”. Цей проєкт у Дзвиняцькій громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвиткуUSAID.

Поширити у соціальних мережах