Дослідження роботи депутатів П’ядицької ОТГ за 2019 рік.

Як відомо – депутат місцевої ради повинен працювати не лише на окрузі, але і на сесіях та постійних депутатських комісіях ради. Згідно Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” зазначено, що депутати місцевої ради повинні відвідувати сесії, проводити прийоми громадян, звітуватися перед громадою  та працювати в постійних депутатських комісіях ради. Відповідно до цього Закону  передбачена процедура відкликання депутата місцевої ради, якщо ним не виконуються визначені обов’язки – тобто якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії.   Молодіжна рада П’ядицької ОТГ оцінила роботу депутатів П’ядицької сільської ради ОТГ у 2019 році, склавши рейтинг депутатів. 

Згідно отриманої інформації в 2019 році відбулося 22 засідання ради. На засіданнях найактивнішим депутатом сільської ради П’ядицької ОТГ за 2019 рік була Наталія Гнатишин – вона не пропустила жодного засідання сесії сільської ради.

Також до фаворитів по відвідуванню можна віднести Людмилу Калун та Уляну Гайдейчук, які пропустили лише 1 сесію, та Любомира Кобацького котрий пропустив 2 сесії.

У 2019 році сесія Пядицької сільської ради ОТГ збиралась 22 рази. З 26-ти депутатів ради 4 пропустили понад 50% сесійних засідань, чим дали підстави для відкликання. Саме пропуск більше половини сесійних засідань за рік є однією з підстав для відкликання депутата ради. Про це каже Стаття 20 Закону України “Про статус депутата місцевої ради”.

Абсолютними лідерами по пасивності відвідування із депутатського корпусу П’ядицької ОТГ за 2019 рік були: 

  • Мар’яна Семенюк  – 20 пропущених засідань (91%); 
  • Луканюк Роман – 18 пропущених засідань (82%).

Також не пасуть “задніх” по відвідуванню сесій :

  • Руслан Слободян – 15 пропущених засідань (68%); 
  • Дмитро Неміш – 13 пропущених засідань (59%) .

Після спілкування із депутатами П’ядицької ОТГ представники Молодіжної Ради отримали наступні коментарі, щодо невідвідування ними сесій рад та пленарних засідань, а саме:

Мар’яна Семенюк, депутат сільської ради П’ядицької ОТГ пояснила, що пропуски сесій пов’язані з сімейними обставинами:

“Я опікуюсь маленькими дітьми, тому не завжди маю можливість брати участь у сесії”, – пояснює депутатка. 

Минулого року депутат сільської ради П’ядицької ОТГ Дмитро Неміш  повідомив, що  засідання пропустив через те, що перебував у відрядженні (проте в яких саме   нам невідомо). На наші наступні запитання депутат не відповідав,  тому що інших причин своєї відсутності назвати не міг.  А цього року від коментування відмовився взагалі.

«Наразі я не даю ніяких коментарів і прошу шукайте щось друге, чим зайнятися, то не ваше питання – пропуски, то моє питання особистого, зрозуміло?» – каже депутат.

Таким чином спостерігаємо ситуації, які фактично не надають права депутатам пропускати сесії, що свідчить про невиконання прямих обов’язків згідно Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». 

За 2019 рік 13 обранців – депутатів  пропустили від 25% до 50% сесійних засідань: 

 

  • Василь Дем’янів та Михайло Вишиванюк  –  по 11 пропущених засідань (50%);

 

  • Роман Сікорський та Михайло Іванішин – пропустили 10  засідань (45%); 
  • Марія Бойчук, Петро Соповський, Богдан Джалапин – по 9 пропущених засідань (41%); 
  • Ігор Іванишин, Любомир  Тонюк, Леся Кандибіна  – пропустили по 8 засідань (36%); 
  • Роман Моздір та Василь Медведюк, – по 7 пропущених засідань (32%); 
  • Ігор Кобацький – 6 пропущених засідань (27%).

Представники молодіжної ради намагались сконтактувати з депутатами, та взяти в них коментарі, щодо відвідування сесій ради. Проте не всі з них захотіли ці коментарі давати. Наприклад, депутати Василь Медведюк   та Василь Дем’янів  на телефонні дзвінки не відповідали.

Богдан Джалапин, депутат сільської ради П’ядицької ОТГ минулого року за результатами роботи на сесіях рад за перше півріччя 2019 року пояснив, що перебував на лікарняному, а також  були серйозні питання по роботі, через які він не відвідував сесії. Проте цього разу, незважаючи на офіційні дані отримані згідно відповіді про відвідування депутатів за 2019 рік від сільської ради Пядицької ОТГ  стверджує :

«Це все неправда бо це вигадали, я не пропускаю жодної сесії» 

Місцева рада є основним органом влади у громаді. Важливі питання вирішуються  на її засіданнях та приймаються рішення, необхідні та важливі для громади. На сесійних засіданнях шляхом голосування депутати приймають рішення. Чинним вважається те рішення, за яке проголосували більше половини депутатів ради. Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин. Всі сесії П’ядицької сільської ради ОТГ  у 2019 році відбулися за присутності належного кворуму депутатів .

Де можна ознайомитись з графіками прийому депутатів П’ядицької сільської ради ОТГ?

Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом мешканців. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради та ЗМІ. 

На офіційному веб-сайті П’ядицької сільської ради ОТГ висвітлюється інформація про проведення прийомів громадян депутатами. У відповідь на запит надіслали графік прийому депутатів за 2019 рік. Графік прийому депутатів  на 2019 рік  є в сільській раді,  та опублікований на сайті – тобто  мешканці П’ядицької ОТГ можуть з ним ознайомитись, згідно відповіді наданої сільською радою https://cutt.ly/EitqnVj 

Людмила Калун повідомила, що знає всі норми  Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”,  а її графік прийомів та звіт депутата оприлюднений на сайті ради.  Також депутатка повідомила, що проводить зустрічі з громадянами майже щодня :

Так щодня проводжу прийоми. Попри те, що у мене є затверджений графік у сільській раді, до мене щодня звертаються громадяни з різними проблемами”.

Гайдейчук Уляні також відомі норми Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” звіт та графік прийомів громадян оприлюднені на сайті ради. І графік прийому додатково розміщений ще в старостинському окрузі: 

“Прийом громадян я проводжу по вулицях, додатково графік також роздрукований знаходиться в приміщенні старостинського округу”.

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно він не повинен порушувати закони, які регламентують його діяльність. Якщо ж депутат не проводить щонайменше раз на місяць прийом громадян – він сам порушує законодавство. 

Хто з депутатів сільської ради П’ядицької ОТГ прозвітував за рік роботи перед виборцями?

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади та у ЗМІ. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства. 

Вперше, станом на 25 травня прозвітували 10 депутатів ради, їх звіти розміщені на сайті ради. Решта 16  депутати не прозвітувався перед громадою за свою діяльність протягом 2019 року. Так само не оприлюднені на сайті їх письмові звіти за 2019 рік. Депутатам було роз’яснено, яким чином їм готувати звіти про свою діяльність, а також надано зразкові документи по звітуванню. Тим не менше 16 обранців із 26 депутатів П’ядицької селищної ради проігнорували пряму вимогу закону та свій обов’язок перед виборцями, щодо інформування про свою діяльність в раді за 2019 рік. Проте в порівнянні із 2018 роком спостерігається позитивна тенденція до звітування. 

В цілому ж за словами голови після дослідження роботи депутатів Молодіжною Радою  ОТГ Петра Гайдейчука:

Депутати стали краще відвідувати сесії та активніше приймати участь в роботі ради, в депутатських комісіях та в громаді в цілому”.

Саме ж  дослідження сприяє відповідальному ставленню більшістю депутатів до своїх обов’язків перед громадою.

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати вимоги законів, які регламентують його діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, не проводить прийом громадян щомісяця або не звітує про свою діяльність щороку на відкритих зустрічах з виборцями згідно з затвердженими радою графіками та положенням про звітування – він порушує вимоги чинного законодавства, а також нехтує правами своїх виборців – мешканців громади.

Дослідження роботи депутатів П’ядицької сільської ради об’єднаної територіальної громади здійснили члени Молодіжної ради П’ядицької ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проєкт у П’ядицькій громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвиткуUSAID.

Поширити у соціальних мережах