Хто з депутатів Тлумацької міської ради може бути відкликаний за прогули?

Вже другий рік поспіль поводиться оцінка діяльності депутатів Тлумацької міської ради. За результатами оцінки відвідувань депутатами сесій ради виявилось, що тільки 7 депутатів ради з 26 регулярно відвідують сесійні засідання, а 8 депутатів ради можуть бути відкликані, через те що пропустили більше половини  сесійних засідань ради в 2019 році.

Як зазначено в законі “Про статус депутатів місцевих рад”, депутати повинні працювати не лише на окрузі, але і відвідувати пленарні сесії ради та засідання постійних депутатських комісій до яких він входить. Цей же Закон передбачає процедуру відкликання депутата місцевої ради, якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії (Стаття 37). Представники молодіжної ради Тлумацької ОТГ оцінили роботу депутатів Тлумацької міської ради та провели аналіз відвідувань депутатами ради сесійних засідань у 2019 році, склавши перелік депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками їх діяльності у раді.
Але спершу хочемо відзначити депутатів, що не пропустили жодного сесійного засідання, і зауважити що у порівнянні з 2018 роком, кількість депутатів відмінників зросла майже у двічі. У 2019 році жодного засідання Тлумацької міської ради не пропустили Василь Пелех і Юрій Гуменюк, що були обрані від “Політичне об’єднання патріотів – УКРОП» та Ігор Денькович і Анатолій Соловій, що були обрані від Громадського руху “Народний Контроль”.

Юрій Гуменюк переконаний, що до роботи депутати повинні ставитись відповідально, адже навіть один голос може чимало вирішувати. 

 “Я мушу приймати участь у сесії і голосувати, адже навіть 1 голос може вплинути на рішення. І приходити на сесію це прямий обов’язок депутата, якщо депутат не відвідує сесії, тоді нехай здає депутатський мандат”, – певен Гуменюк.

По одному засіданню у 2019 році пропустили Петро Радовець і Ярослав Слободян обрані від «УКРОП» та Олег  Присяжнюк  обраний від  ВО «Свобода».

У 2019 році Тлумацька міська рада провела 12 пленарних засідань ради. Восьмеро депутатів міської ради Тлумацької ОТГ пропустили більшу частину цих засідань. Василь Велигорський з БПП «Солідарність» не відвідав жодного разу сесійних засідань міської ради- пропустив всі 12 засідань ради, так само даний депутат пропустив всі засідання і у 2018 році. Іван Кулик з партії «Народний Фронт» пропустив 10 сесійних засідань – 83% засідань. Роман Тихоняк з «УКРОПу» пропустив вісім сесійних засідань ради – що складає 67% пропущених засідань.  
П`ять депутатів міської ради пропустили по 7 сесій ради, що становить –  58% пропущених засідань, а саме:  Дмитро Гринишин  обраний від Об’єднання «Самопоміч», Володимир Клід   обраний від  “УКРОП”,  Микола Ціник з “Батьківщини”, Анастасія Соболь з ВО «Свобода» та Микола Заїка  з  Громадського руху “Народний Контроль”.

Володимир Клід, в коментарі так пояснив причини не відвідування сесій ради: “Не відвідую сесії з особистих причин. Знаю, що депутат може бути відкликаний, але таку процедуру проти мене рада не ініціювала”.

Також з особистих причин не відвідує сесії ради і ще один депутат – Дмитро Гринишин.

 “Деякі сесії ради, я пропускаю бо маю важливі особисті причини, і ці причини я вважаю поважним”, – каже депутат.

Дмитро Гринишин також зазначив, що розуміє, що може бути відкликаний через пропуски. 

В таблиці нижче, приведений порівняльний аналіз відвідування депутатами прогульниками сесій ради у 2018 та 2019 роках.

 

ПІБ депутата %пропусків сесій у 2018 році %пропусків сесій у 2019 році Зміни результатів у порівнянні з 2018-м роком
Василь Велигорський 90% пропусків 100% пропусків +10%
Іван Кулик 82% пропусків 82% пропусків 0%
Роман Тихоняк 36% пропусків 67% пропусків +31%
Дмитро Гринишин 73% пропусків 58% пропусків -15%
Володимир Клід 54% пропусків 58% пропусків +4%
Микола Цінник 64% пропусків 58% пропусків -6%
Микола Заїка 27% пропусків 58% пропусків +31%
Анастасія Соболь 27% пропусків 58% пропусків +31%
Володимир Нижник 64% пропусків 50% пропусків -14%
Марія Домбровська 54% пропусків 33% пропусків -21%

Як видно із таблиці – п’ятеро депутатів за підсумками 2019 пропустили більше засідань в порівнянні з 2018 роком, четверо депутатів покращили свою відвідуваність. Іван Кулик, так само як і в 2018 році в 2019 пропустив 82% засідань ради. Загалом кількість депутатів що пропустили більше половини засідань ради зросла до восьми в порівнянні з 2018 роком, де таких депутатів було семеро, тобто відвідуваність погіршилася.

За підсумками 2019 року 9 депутатів пропустили від трьох до шести  засідання сесій ради, тобто пропустили від 25% до 50 % сесій.

Два депутати міської ради від Об’єднання «Самопоміч» пропустили рівно половину пленарних засідань, це: Михайло Гнатюк та Володимир Нижник. 

По чотири засідань пропустили – Олег Долішній обраний від партії «Громадянська Позиція», Марія Домбровська з об’єднання «Самопоміч», Ігор Іванюк з “Народного Контролю” та Оксана Мельник з  Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”. Також по три засідання пропустили Іван Кравець з «УКРОПу», та Любомир Шкунда і Оксана Яців від партії «Народний Фронт».

В таблиці нижче, приведений порівняльний аналіз відвідування депутатів у 2018 та 2019 роках, що пропустили від 25% до 50% засідань сесій міської ради.

 

ПІБ депутата %пропусків сесій у 2018 році %пропусків сесій у 2019 році Зміни результатів у порівнянні з 2018-м роком
Володимир Нижник 64% пропусків 50% пропусків -14%
Михайло Гнатюк 27% пропусків 50% пропусків +23%
Олег Долішній 36% пропусків 33% пропусків +3%
Марія Домбровська 54% пропусків 33% пропусків -21%
Ігор Іванюк 27% пропусків 33% пропусків +6%
Оксана Мельник 18% пропусків 33% пропусків +15%
Іван Кравець 0% пропусків 25% пропусків +25%
Любомир Шкунда 27% пропусків 25% пропусків -2%
Оксана Яців 36% пропусків 25% пропусків -11%
Ярослав Слободян 45% пропусків 8% пропусків -37%
Ігор Бринський 27% пропусків 17% пропусків -10%

 

Кількість депутатів що пропустили від 25% до 50% засідань знизилась у порівнянні з 2018 роком на 6 депутатів, але двоє депутатів, які в 2018 році відвідували майже всі засідання, в 2019 пропустили більше чверті засідань, це Оксана Мельник та Іван Кравець.  

Також слід зазначити що у відповіді про кількість пропущених засідань, було зазначено, що частину сесійних засідань ради депутати пропустили з поважних причин. Відповідно був направлений ще один запит, з метою вияснити, які саме причини пропуску засідань сесії ради вважаються поважними. Із відповіді виходить, до поважних причин пропуску відноситься повідомлення депутата про неможливість бути присутнім на сесії ради, а перелік причин, по яких депутат може не відвідувати сесію ради не визначений та не затверджений. Також надання документів про підтвердження поважності пропуску засідань ради законодавством не передбачено. Тому під час підготовки статті, ми оцінювали загальну кількість пропущених засідань.

Місцева рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання та приймаються рішення необхідні для існування громади. Рішення приймають депутати на сесійних засіданням шляхом голосування. Чинним вважається те рішення, за яке проголосували більше половини депутатів від складу ради (для ухвалення рішення Тлумацької міської ради, за нього мають проголосувати мінімум 14 депутатів ради). Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин, що визначені радою та законодавством.

Жоден депутат Тлумацької міської ради не повідомив про місце та час депутатського прийому.

Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом мешканців. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, друкованих ЗМІ чи дошках оголошень.

Зазначимо, що Тлумацькою міською радою ОТГ затверджене рішення №847-26/2018 від 21.12.2018р. про проведення прийомів депутатів у третій четвер кожного місяця (проведення «Єдиного дня депутата у виборчих округах»). Інформація про графік проведення прийомів розміщена на дошках оголошень в адміністративних приміщеннях. Однак депутати не надавали інформацію про проведення прийомів і на офіційному веб-сайті ради інформація про прийом громадян депутатами не висвітлювалась. Це підтверджується із отриманої відповіді від міської ради: https://cutt.ly/WoigTtY 

Щодо прийому громадян, то Володимир Клід, в коментарі, зазначив: “Прийом громадян? Я його проводжу у сільській раді села Остриня. Я сам повідомляю жителів коли буду проводити прийом”.  

Інший депутат ради Дмитро Гринишин повідомив, що проводить прийом громадян, але відмовився сказати, де і коли ці прийоми проходять.

Як депутати Тлумацької міської ради ОТГ  звітуються перед своїми виборцями?

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, або письмово – на сайті громади чи ЗМІ. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства. 

В лютому місяці 2020 року 25 із 26 депутатів  міської ради Тлумацької ОТГ провели звітування перед мешканцями громади.

Ще один депутат  Любомир Шкунда мав подати звіт в електронній формі. Але на час виходу статті, звіт до ради так і не поданий!

Інформація про час та місце проведення звітування депутатами висвітлена на сайті ради – https://tlumacka-gromada.gov.ua/socmerezhi-pidrozdiliv-tlumackoi-otg-1568728442/

Своє бачення, щодо звітування, прокоментував Петро Радовець – депутат відмінник Тлумацької міської ради: “Звітуватися мені не було важко. Я вважаю,що звітуватися депутатам нашої ради варто, адже цим вони показують свою роботу перед людям, які їх обирали. Цьогоріч депутати Тлумацької ради справились на відмінно із звітуванням перед своїми виборцями”.

Як видно з проведеного аналізу, депутати міської ради у порівнянні з 2019 року, почали більш відповідально ставитися до своїх обов’язків. Про це свідчить і звітування депутатів перед виборцями, як зауважив один з депутатів під час свого звітування: «Я попередні роки не проводив публічного звітування, але цього року рада прийняла рішення і тому я звітуюся перед вами», так і відвідування депутатів сесій міської ради. Десять депутатів відвідали більше пленарних засідань у порівнянні з 2018 роком. Двоє депутатів відвідали більше половини засідань у порівнянні з 2018 де пропустили більше половини засідань, це Володимир Нижник та Марія Домбровська. Але є шестеро депутатів ради, що вже другий рік поспіль пропускають більше половини пленарних засідань міської ради, і при цьому не відбулась процедура їх відкликання, це, Василь Велигорський, Іван Кулик, Роман Тихоняк, Дмитро Гринишин, Володимир Клід та Микола Цінник.

Депутати Тлумацької міської ради зобов’язані дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – вони не повинні порушувати вимоги законів, які регламентують їх діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, та не проводить прийом громадян щомісяця – він порушує вимоги чинного законодавства, а також права своїх виборців – мешканців Тлумацької ОТГ.

17 із 26 депутатів ради в 2019 році пропустили більше 25% сесійних засідань, восьмеро з них пропустило більшу частину засідань, а один  депутат не відвідав жодного засідання за  2019р, такі підсумки проведеного аналізу діяльності депутатів.

Дослідження роботи депутатів міської ради Тлумацької ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Тлумацької ОТГ (над проєктом працювала Ковбас Руслана) в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проєкт у Тлумацькій  громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку – USAID.

Поширити у соціальних мережах