Депутати Ланчинської ОТГ почали звітуватись про свою роботу перед виборцями

За підсумками роботи у 2019 році 5 депутатів ради Ланчинської ОТГ пропустили понад 50% сесій та можуть бути відкликані, згідно Закону. Цікаво, що 4 із цих 5-ти депутатів уже пропускали понад 50% сесій у 2018 році.

Молодіжна рада Ланчинської ОТГ, спільно з ГО “Центр Політичних Студій” уже другий рік поспіль проводить моніторинг діяльності депутатів місцевої ради. Цьогоріч теж визначали, хто з депутатів ради може бути відкликаний через прогули сесій, як депутати проводять прийом громадян та як звітують за рік діяльності.

Троє депутатів ради не пропустили у 2019 році жодного із 10-ти засідань селищної ради. Це секретар ради Надія Данилюк, Василь Іваночко з фракції “ВО “Свобода” та позафракційний Михайло Ясніковський.

Секретар ради Надія Данилюк каже, що відвідувати сесійні засідання її спонукає відповідальність перед виборцями, які віддали за неї свої голоси.

“Я відповідально ставлюся до виконання депутатських повноважень. Представляю та відстоюю інтереси своїх виборців у раді”, – каже секретар ради. 

У 2019 році сесія Ланчинської селищної ради ОТГ збиралась 10 разів. З 29-ти депутатів ради 5 пропустили понад 50% сесійних засідань, чим дали підстави для відкликання. Саме пропуск більше половини сесійних засідань за рік є однією з підстав для відкликання депутата ради. Про це каже Стаття 20 Закону України “Про статус депутата місцевої ради”

5 депутатів ради пропустили понад половину засідань у 2019 році. 
Жодного засідання у 2019 році не відвідав Юрій Гресько з фракції “Місцевий економічний розвиток”. У 2018 році він пропустив 63% сесій і теж був кандидатом на відкликання.  Василь Дячук та Микола Янко з фракції ВО “Батьківщина” пропустили по 80% засідань у 2019 році. Цікаво, що минулого року вони теж дали підстави для відкликання. Ігор Білоус з фракції “Місцевий економічний розвиток” та позафракційний Андрій Марчак пропустили по 60% засідань.  Депутат Марчак, до речі, покращив свої результати відвідин сесій – у 2018 році він пропустив 72% засідань.

Ігор Білоус пояснює, що пропуски сесій пов’язані із його професійною діяльністю. Депутат мав довгострокову роботу далеко від громади. 


“В мене об’єкт був за 60 кілометрів від Ланчина. Я там працював і жив протягом довгого часу. Саме тому пропустив стільки засідань. Проте цього року (2020 – ред.) я відвідую майже усі сесійні засідання ради”, – каже Ігор Білоус.

Андрій Марчак зазначив, що причиною його відсутності на сесійних засіданнях ради є економічна ситуація в Україні. За його словами – держава та громада не можуть забезпечити працевлаштування молодих спеціалістів з вищою освітою. Тому він, як і багато інших мешканців громади змушений працювати за кордоном.“У мене є сім’я, двоє дітей, які хочуть їсти і потребують і одягнутись і вчитись. Тому я змушений був поїхати працювати в іншу країну. Саме через це і пропустив сесії”, – каже Андрій Марчак, – “Але хочу вам сказати, що я, на відміну від інших депутатів, зробив більше для своїх виборців ніж ті, що ходили на сесії. Я переконаний, що виконав багато своїх обіцянок”.

Роман Кузьмин та Марія Гоцяк з фракції ВО “Свобода” пропустили рівно по 50% засідань. Цікаво, що Кузьмин у 2018 році не пропустив жодного засідання.

Ще троє депутатів пропустили по 30% засідань у 2019 році. Це Наталія Балабан з фракції ВО “Свобода”, Роман Балабан з фракції “Місцевий економічний розвиток” та позафракційний Віталій Блонський.

Нагадуємо, що робота депутата місцевої ради під час сесій – є одним із його основних завдань. Саме на сесіях впроваджуються найважливіші рішення у громаді. Тому участь депутата в цих засіданнях має найважливіше значення. 

Графік депутатських прийомів оприлюднено, проте, чи проводять депутати ці прийоми – невідомо.

Стаття 10 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” передбачає, що місцевий депутат не рідше, ніж раз на місяць повинен проводити прийом громадян. Інформацію про місце та час проведення прийому мешканців депутат повинен опублікувати на сайті ради або в доступних для мешканців джерелах інформування – наприклад у соцмережах, ЗМІ чи на дошках оголошень.

Після того, як Молодіжна рада Ланинської ОТГ провела у 2019 році аналіз діяльності місцевих депутатів – на сайті ради з’явився графік прийому кожного з обранців. З графіком можна ознайомитись за посиланням: https://cutt.ly/Lt1Rrxi 

Щоправда, жодний депутат ради не оприлюднив у публічних джерелах інформацію про те, чи проводились прийоми громадян, скільки їх було і з якими проблемами, проханнями чи зверненнями звертались до них мешканці громади. 

Лише 10 з 29-ти депутатів ради прозвітували про свою роботу за 2019 рік. 

Згідно Статті 16 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” депутат зобов’язаний звітувати про свою роботу за рік перед мешканцями громади. Звітувати депутати можуть письмово – розміщуючи інформацію на сайті ради чи в ЗМІ. Хорошою практикою є публічне звітування, де депутат може отримати відгуки про свою роботу від виборців, відповісти на їх питання та спільно напрацювати плани вирішення проблем на окрузі.

У січні та лютому 2020 року 8 депутатів ради опублікували свої звіти у соціальній мережі Facebook: Надія Данилюкhttp://bit.do/frXer, Роман Кузьминhttp://bit.do/frXeE, Надія Іваночкоhttp://bit.do/frXe5, Наталія Яреминhttp://bit.do/frXhv, Марія Гоцякhttp://bit.do/frXia, Анна Христанhttp://bit.do/fvtv5, Василь Іваночкоhttp://bit.do/fvtwd, Марія Яворськаhttp://bit.do/fvtwk . Ці ж депутати оприлюднили свої звіти і на сайті ради.

Марія Яворська розповіла в коментарі, що окрім письмового звіту у неї був ще імпровізований публічний звіт для мешканців округу під час цьогорічної повені. 


“Я не публікувала про свій звіт інформацію на сайті ради чи у фейсбуку. Я просто звітувала перед мешканцями вулиці на зустрічі після повені – тоді зібрались мешканці вулиці щоб власноруч підсипати дорогу. Після того я доповідала перед виборцями про свою роботу. Не повідомляла на сайті тому, що такий звіт був не планований”, – пояснює Марія Яворська.

На сайті ланчинської селищної ради створили спеціальний розділ, де публікуються звіти депутатів. Там розмістили свої звіти депутати ради, що звітували у Facebook а також письмовий звіт оприлюднив депутат Василь Мельник –  https://cutt.ly/9yPN9P0

 

Загалом, у 2019 році 5 депутатів Ланчинської селищної ради дали підстави для відкликання – пропустили понад половину засідань. Ще двоє депутатів пропустили рівно половину засідань за рік. У 2018 році кандидатів на відкликання також було 5. Це означає, що рівень відповідальності депутатів перед виборцями за рік не зріс. 

 

ПІБ депутата %пропусків сесій у 2018 році %пропусків сесій у 2019 році Зміни результатів у порівнянні з 2018-м роком
Юрій Гресько 63% пропусків 100% пропусків -37%
Василь Дячук 72% пропусків 80% пропусків -8%
Микола Янко 63% пропусків 80% пропусків -17%
Ігор Білоус 36% пропусків 60% пропусків -24%
Андрій Марчак 72% пропусків 60% пропусків +8%
Марія Гоцяк 63% пропусків 50% пропусків +13%

 

Проте, слід відзначити, що Ланчинські депутати почали звітувати перед виборцями – 10 із 29-ти обранців оприлюднили звіти про роботу у 2019 році. 

 

Протягом двох останніх років у Ланчинській селищній раді є по 5 депутатів, що мають критично велику кількість пропусків сесій та можуть бути відкликаними. Великим досягненням місцевої ради та депутатів є те, що на сайті ради опублікований графік щомісячних прийомів громадян депутатами. Значним досягненням є те, що за 2019 рік прозвітувало 10 з 29-ти депутатів ради. 

 

Важливо, щоб депутати насамперед розуміли, що звітування – це не процес для отримання відмітки, а можливість бути ближчими до своїх виборців і далі бути обраним до складу місцевої ради та представляти там їхні інтереси.

Активність депутата, його залученість у вирішенні нагальних питань громади, відвідування пленарних засідань, звітування, ведення прийому громадян демонструє якість його роботи як представника своїх виборців. 

Дослідження роботи депутатів спрямоване на сприяння вирішення проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів.

Постійний діалог із тими, хто делегував вам право приймати рішення від імені громади – це запорука  успішної депутатської діяльності.

Через карантинні заходи спричинені епідемією COVID-19 даний матеріал не був презентований на сесії ради Ланчинської ОТГ, а коментарі у депутатів були відібрані у телефонному режимі.

Дослідження роботи депутатів селищної ради Ланчинської ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Ланчинської ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядування. Цей проєкт у Ланчинській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвиткуUSAID.

Поширити у соціальних мережах