Жоден депутат Верхнянської ОТГ не прозвітував перед громадою

Депутат місцевої ради повинен працювати не тільки на окрузі, але і брати участь в засіданнях сесій ради та засіданнях постійних депутатських комісій до яких він входить. Закон України “Про статус депутатів місцевих рад передбачає процедуру відкликання депутата місцевої ради, якщо він пропустив більше половини пленарних засідань чи засідань постійної депутатської комісії (Стаття 37).

У 2019 році члени Молодіжної ради Верхнянської ОТГ оцінили роботу депутатів Верхнянської сільської ради за 2019 року, склавши рейтинг депутатів, які можуть бути відкликані за підсумками роботи в цей період. 

Аналіз роботи депутатів за 2019 рік

Були направлені запити в сільську раду Верхнянської ОТГ, щодо діяльності депутатів ради, і на основі отриманих відповідей, був проведений даний аналіз. “Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” передбачає, що депутат, який пропустив за рік понад 50% сесійних засідань може бути відкликаним.  

У 2019 році депутати місцевої ради провели 12-ть сесійних засідань. За результатами аналізу відвідуваності сесій виявилось, що всього три депутати сільської ради із 25 не пропустили жодного засідання сесії ради. Це були, Роман Ямнич, Василь Сеньковський та Людмила Когут.

По одному засіданню в 2019 році пропустили  Галина Цюпин, Ігор Мельник та Василина Матесляк

Ігор Мельник вважає за потрібне бути на кожній сесії адже він представляє інтереси своїх виборців.

“На моїй роботі, моє керівництво сприймає мою діяльність задовільно і не створює перешкод, в тому, щоб я  брав участь в депутатській діяльності, незважаючи на робочий час. Я попереджаю, куди відлучаюся і на котру годину маю бути в раді” – каже депутат

Але серед Верхнянських обранців є четверо депутатів, що відвідали менше половини сесій. Микола Свирид у 2019 році так само, як і у 2018 році жодного разу не відвідав засідання сесій сільської ради Верхнянської ОТГ, як повідомила секретар ради Марія Дуда, даний депутат з 2018 року ігнорує повідомлення про проведення засідань, заяви про складання повноважень ним не подавалася, і рада не ініціювала його відкликання. Мар’яна Лугова пропустила 92% сесійних засідань (11 засідань ради), Оксана Олійник – пропустила 83% сесійних засідань (10 засідань ради), Федір Іваськів пропустив 75% сесійних засідань (9 засідань ради).   

Федір Іваськів, так пояснює причини своїх пропусків: “Я працюю у Калуському воєнізованому гірничо-рятувальному загоні. За можливості є присутній на сесії. Проте якщо в день проведення сесії в мене добова зміна , то залишити свій пост надовго я не маю права, така специфіка роботи”.

Як повідомили в сільській раді  Мар’яна Лугова та Оксана Олійник постійно знаходиться за кордоном, і, відповідно, не можуть бути присутня на засіданнях ради.

У порівнянні з 2018 роком, ситуація з відвідуванням сесій сільської ради депутатами ради покращилась.

 

ПІБ депутата %пропусків сесій у 2018 році %пропусків сесій у 2019 році Зміни результатів у порівнянні з 2018-м роком
Микола Свирид 100% пропусків 100% пропусків 0
Мар’яна Лугова 100% пропусків 92% пропусків +8%
Оксана Олійник 40% пропусків 83% пропусків -43%
Іваськів Федір 100% пропусків 75% пропусків +25%
Наталя Дякун 70% пропусків 50% пропусків +20%
Оксана Луців 63% пропусків 50% пропусків +13%

Крім того слід зазначити що, ще 11 депутатів пропустили від 25% до 50% сесійних засідань в 2019 році. Рівно половину засідань 6 з 12 сесій ради пропустили Наталія Дякун та Оксана Луців, по 5-ть засідань ( 42% ) пропустили Дмитро Бучак, Марія Дуда, Василь Мельник, Наталія Мельник, Іван Лущ і Тамара Мигович. Чотири  засідання пропустив Іван Данюк, по три засідання пропустили Віктор Каблаш та Василь Лесюк.

Де можна ознайомитись з графіками прийому демутатів Верхнянської сільської ради ОТГ?

Стаття 10, пункт 5 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Ця ж стаття Закону передбачає, що депутат повинен визначити та оприлюднити дні і години прийомів для громадян. Це означає, що депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом мешканців. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради та у друкованих ЗМІ. 

Графік проведення прийомів громадян депутатами Верхнянської сільської ради відсутній. Також жоден депутат не повідомляє про місце та час прийому громадян у ЗМІ, на сайті ради чи на дошках оголошень. Цю інформацію підтвердили і у сільській раді Верхнянської ОТГ, надавши молодіжній раді відповідь на запит, з відповіддю можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/eoiqw3b.

 

У відповідності до п.5 ч.1 ст.10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат особисто визначає і оприлюднює години та місце прийому виборців. Це робиться для того, щоб депутат мав можливість визначити проблеми свого округу та представляти інтереси виборців у раді. 

 

Хто з Верхнянської сільської ради ОТГ не звітує перед громадянами?

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не рідше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади чи ЗМІ. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. Це – пряма вимога законодавства. Депутати Верхнянської ради нехтують дану норму закону, та не звітують перед громадою. Цю інформацію нам підтвердили у раді і відповідно жодного звіту не оприлюднено на сайті ради.  Окремо потрібно зазначити, що в грудні 2019 року, депутатам сільської ради було проведено роз’яснення, яким саме чином вони можуть прозвітуватися перед виборцем, а також було роздано матеріали, які мали допомогти депутатові підготувати звіт про свою діяльність.

Ігор Мельник в коментарі повідомив, що ознайомлений з розпорядженням ради про звітування депутатів. Проте не мав можливості звітувати публічно через карантин.

“Цього року депутати ради мали звітуватися в березні місяці, це питання обговорювалося на сесії ради, але у зв’язку із введенням карантинних заходів, я і депутати ради не мали права збирати жителів громади для звітування”, – пояснив депутат.

Про причини не подання звіту в електронній формі, Ігор Мельник не повідомив.

Підсумовуючи проведений аналіз слід зазначити, що депутати ради почали активніше відвідувати сесії сільської ради. Тільки четверо депутатів із 26 пропустили більше половини засідань сесії ради. Наталя Дякун та Оксана Луців, покращили свої відвідуваність порівняно з 2018 роком, ці депутати вже не входять в перелік тих депутатів, що можуть буди відкликані за підсумками відвідування сесій ради у 2019 році, на відміну від Миколи Свирида та Мар’яни Лугової. Нажаль ці депутати вже другий рік поспіль пропускають практично всі засідання сільської ради але рада не ініціювала відкликання таких депутатів. 

Жоден депутат сільської ради Верхнянської ОТГ не повідомив сільську раду, не розмістив на сайті громади, а тим самим не проінформував мешканців громади та свого виборчого округу, про дату, час та місце де депутат проводиться прийом громадян.

Така ж ситуація із звітом про діяльність депутатів за 2019 рік. Не зважаючи на проведену роз’яснювальну роботу, звернення до депутатів та неодноразову комунікацію з керівництвом громади, жоден з депутатів Верхнянської сільської ради не опублікував та не провів звітування про свою діяльності перед мешканцями громади у встановлений законом порядок. Так само депутати, проігнорували звітування перед виборцями та оприлюднення звітів і у 2018 році.

Таке відношення депутатів до виконання своїх обов’язків критично зменшує ефективність роботи сільської ради Верхнянської ОТГ, оскільки депутати піддають ризику прийняття важливих рішень для існування громади. 

Через карантинні заходи спричинені епідемією COVID-19 даний матеріал не був презентований на сесії ради Верхнянської ОТГ, а коментарі у депутатів були відібрані у телефонному режимі. .

Дослідження роботи депутатів селищної ради Верхнянської ОТГ здійснили члени молодіжної ради Верхнянської ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні. Цей проєкт у Верхнянській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку – USAID.

Поширити у соціальних мережах