Які розбіжності виникли у новоприйнятому бюджету?

Бюджет-таки прийняли і це не може не радувати, проте є  ньому певні не до кінця вирішені питання. Взагалі українська політика – штука складна і не завжди логічна. Одним із найбільш показових прикладів подібної нелогічності є ситуація з фінансуванням професійно-технічної освіти.

Згадаймо: у 2016 році, раптово і без попередження, заклади системи професійно-технічної освіти Уряд передав на фінансування з місцевих бюджетів. У результаті заклади у сільських районах так і залишились на фінансуванні обласних бюджетів, а от міста обласного підпорядкування мусили фінансувати це самі.

Почалась паніка і метушня, адже у міст на це реально не вистачало коштів. Крім того, чомусь Кабмін забув врахувати для цих закладів освітню субвенцію. До того ж, щоб дітей вчити на зварювальників та кулінарів у системі професійно-технічної освіти, їм ще викладають історію і літературу.

Більшість училищ перевели на утримання обласних бюджетів. Після бюджетної децентралізації побачили, що бюджети обласних центрів таки спроможні профінансувати заклади професійно-технічної освіти. Тож обласним центрам, щоб не розслаблялися, цю статтю витрат залишили.

Це управлінське диво залишилося у спадок бюджету 2017, а тепер і бюджету 2018. Щоправда, тепер освітня субвенція сиплеться і на професійно-технічну освіту.

Треба сказати, що сама ідея не хибна. Зрозуміло, що у зв’язку з демографічною ситуацією та загально-ментальною тенденцією до отримання вищої освіти, ми не можемо утримувати широку мережу професійно-технічної освіти. Все ж хай краще менша мережа, зате якісніша підготовка спеціалістів.

Проте місцева влада була зацікавлена у збереженні статус-кво. Адже гроші на зарплати персоналу йдуть із державного бюджету, а більша частина Податку на доходи фізичних осіб надходить до місцевого бюджету. За таких умов вчителі і майстри готові вчити пусті парти. Тому передавати мережу на місця, залишаючи лише незначну мережу закладів на державному фінансуванні (вузькоспеціалізовані або елітні заклади) було правильним рішенням. Тепер місцеві еліти змушені будуть діяти.

Поширити у соціальних мережах