Національна служба здоров’я України завершила другу хвилю підписання договорів з пацієнтами

 

“Друга хвиля” підписання договорів з Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ) завершилась 15 серпня.

Результатом “другої хвилі“ стало укладання договорів з 389 закладами комунальної форми власності, 40 закладами приватної форми власності та 33 лікарями-ФОПами. Цей результат в три рази перевищує результати “першої хвилі”, коли було заключено загалом 161 договір. За результатам двох хвиль укладання договорів на новий механізм фінансування перейшли 538 комунальних закладів, 38 лікарів ФОПів та 47 приватних клінік.

Таким чином близько половини всіх комунальних  закладів, що надають первинну медичну допомогу вже з вересня працюватимуть у новій системі фінансування охорони здоров’я.  

Нова система фінансування закладів первинки передбачає механізм капітації (подушна оплата), що означає здійснення щомісячної оплати медичних послуг за кожного пацієнта, незалежно від того, чи звертається він за медичними послугами чи ні.  

Під час “другої хвилі” найактивнішими були заклади у Харківській (58 закладів), Львівській (34 заклади).  Ознайомитись з повним переліком закладів, які підписали договір можна на сайті НСЗУ: http://nszu.gov.ua/index-7.html

Можливість заключити договори отримали лише ті заклади, які повністю виконали вимоги, зокрема, були підключені до системи “Електронного здоров’я”, автономізовані, мали медичну ліцензію та відповідали примірному табелю оснащення.

“Очікується, що в “третю хвилю” договори заключать всі інші заклади первинки. Певно найбільшою перепоною до укладання договору зараз є відсутність автономізації, адже ще не всі місцеві ради прийняли відповідні рішення”, – відзначив експерт проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead Євген Гончар

До кінця 2018 року фінансування буде здійснюватись наступним чином: заклад буде продовжувати отримувати кошти за пацієнтів з “червоного списку” (тих які прописані на території обслуговування закладу) і додатково до цього заклади отримуватимуть кошти за пацієнтів з “зеленого списку” (тих які підписали декларацію). При цьому від загальної кількості пацієнтів “червоного списку” щомісячно будуть відніматись пацієнти, які вже підписали декларації із лікарями.

Розрахунок ставки капітації по “зеленому тарифу” для кожного пацієнта залежить від його віку, інформація про коефіцієнти це наведена у таблиці нижче.

Вік пацієнта Коефіцієнт Ставка, грн
від 0 до 5 років 4,0 1480
від 6 до 17 років 2,2 814
від 18 до 39 років 1,0 370
від 40 до 64 років 1,2 444
65+ років 2,0 740


В свою чергу за “червоним списком” оплачується 240 грн незалежно від віку. Вікові коефіцієнти були розраховані в залежності від оціночної кількості медичної допомоги, що потребують пацієнти відповідної вікової групи. Адже, діти та люди похилого віку потребують додаткового медичного спостереження.

“Перехідний період, коли діє два механізми фінансування – і субвенція, і оплата послуг через Національну службу здоров’я України, – закінчиться в 2018 році. З наступного року всі заклади первинки будуть фінансуватись через НСЗУ” – заступник міністра охорони здоров’я Павлно Ковтонюк

Важливо, що тариф оплачується не з кишені пацієнта, а із загальних податків, які він оплатив у державний бюджет. Маючи 1800 декларацій сімейний лікар заробляє для закладу близько 1 мільйона гривень (в залежності від вікової структури), тим самим якість його роботи стає вирішальною для фінансового благополуччя закладу. В свою чергу зарплати лікарів формуються в залежності від умов колективного трудового договору, де має бути прописана формула розрахунку.

“Керівники медичних закладів почали мислити інакше – не як наймані працівники системи охорони здоров’я, а як справжні управлінці”, – коментує голова Нацслужби здоров’я Олег Петренко.

Головними перевагами нової системи для пацієнтів стала реальної можливості вільного вибору лікаря та запровадження гарантованого пакету послуг первинки, на які він завжди може розраховувати, адже держава вже заплатила за них. Перелік послуг міститься в Порядку надання первинної медичної допомоги.

Поширити у соціальних мережах